Da li će Vlada uspjeti da održi obećanje: Sve je više beskućnika u Njemačkoj

28.12.2023. | 20:58

Stručnjaci vjeruju da njemačka vlada neće uspjeti da održi obećanje o potpunom okončanju beskućništva u Berlinu do 2030. godine.

Situaciju otežavaju rastući životni troškovi, nedostatak stambenog prostora i više cijene smještaja, koje teško pogađaju pogađaju njemačke porodice. Ipak, u vrijeme Božića humanitarne organizacije i volonteri daju sve od sebe da pomognu beskućnicima i obezbijede im donacije.

Organizacija Arhe nabavlja zalihe hrane za siromašne porodice i djecu. Kada je Arhe osnovan, prije skoro 30 godina, u Njemačkoj je bilo 1,2 miliona djece u finansijskom siromaštvu. Uprkos smanjenju broja rođenih, siromaštvo kod djece se utrostručilo i sada je na više od tri miliona.

Majka četvoro djece Antje Furštenau rekla je za Euronews da je brine kako će priuštiti božićne poklone s obzirom da joj je ove godine povećana kirija. Ona dolazi u Arhe skoro svaki dan sa svojom djecom za vrijeme ručka.

“Trenutno mi je teško. Prije dva mjeseca sam dobila dijagnozu karcinoma i nisam mogla da nastavim posao”, rekla je ona.

Furštenau je takođe zabrinuta zbog poskupljenja benzina i pita se da li se isplati ići na posao, jer ona, kao njegovateljica, mora da vozi.

Izlazak iz zamke siromaštva za neke ljude djeluje gotovo nemoguće. Osnivač Arhea Bernd Sigelkov kaže da “siromaštvo nije samo finansijsko već i emocionalno”. On je za Euronews rekao da su mnoge osobe koje Arhe podržava samohrane majke.

Djeca su u opasnosti od izolacije kada roditelji ne mogu da im priušte učešće u raznim društvenim aktivnostima, uključujući odlazak u bioskop sa drugarima ili prijateljima iz razreda. Neku djecu maltretiraju jer su “siromašna” i ona na kraju odustaju, gubeći nadu da će postati nešto više od primaoca socijalne pomoći. Sigelkov kaže da vlada treba više da ulaže u ovu djecu kako bi im pružila budućnost.

Međutim, siromaštvo je vidljivo i na ulicama. Ove godine, prema zvaničnim podacima, broj beskućnika širom Njemačke je značajno porastao. Hladni autobusi dostavljaju beskućnike u skloništa, gdje im daju toplu hranu i vreće za spavanje.

Volonteri organizacije upozoravaju da je sve veći broj beskućnika koji koriste invalidska kolica, a u Berlinu postoji samo nekoliko autobusa opremljenih za njihov transport na neko toplije mjesto.

Volonter Matijas Forster kaže da autobus može da radi bez prestanka tokom večeri kako temperature padaju, i poziva ljude da ne ignorišu one koji su na ulicama. Ipak, mnoga skloništa u kojima ljudi mogu da prenoće se popune do maksimuma u roku od nekoliko sati.

“Ima premalo mjesta u Berlinu”, rekao je Forster.

Državna statistika kaže da je 57 odsto beskućnika sa njemačkim državljanstvom primorano da izađe na ulice nakon raskida ugovora o zakupu stana. Oko 25 odsto onih koji spavaju napolju su žene.

Bivši majstor za krovove Štefen spava ispod mosta na istoku Berlina. Kaže da ga maltretiraju i da mu mladi tapšu i gađaju ga vatrometom dok pokušava da zaspi. Dodaje da su mu takođe ukrali ranac i stvari. “Bio sam majstor za krovove 31 godinu. Sada imam 51 godinu. Horst, čovjek koji spava pored mene, ima 61. Bio je u policiji 20 godina,” rekao je Štefen.

Ove nedjelje, banka hrane “Tafel” spakovala je više od 10.000 kesa za one kojima je pomoć najviše potrebna tokom božićne sezone, ali kažu da vlada mora da učini više kako bi pomogla.

Njemačka vlada od koje se očekuje pomoć je i sama u dobokoj krizi, a prema najnovijoj anketi objavljenoj u listu “Spiegel” čak 70 odsto ispitanika joj je dalo negativnu ocjenu.

Kancelar Olaf Šolc spao je po rangu za 14 procentnih poena i zauzima 14. mjesto od 20 političara po pozitivnom rejtingu.

Članovi “Semafor koalicije”, koju čine Šolcova Socijaldemokratska partija (SDP), Zeleni ministarke spoljnih poslova Analene Berbok i Stranka slododnih demokrata (FDP) ministra finansija Kristijana Lindnera, prema anketi Instituta za nove društvene odgovore (INSA), uživaju podršku ukupnu od svega 33 odsto ispitanika.

To je za čak 20 procentnih poena manje nego što u osvojili na izborima pre dve godine.

Strmoglav pad vladajuće koalicije iskoristila je desničarska populistička Alternativa za Njemačku (AfD) koja je, kako piše “Deutsche Welle”, popularnija nego ikada. Prema istraživanjima za pokrajinske izbore 2024. godine u tri savezne njemačke države Brandenburgu, Saskoj i Tiringiji, AfD svuda vodi u anketama sa 30 odsto podrške i više. Međutim, najveći problem im je, kako navodi njemački medij, to što sa njima niko ne želi u koaliciju.

To ipak nije spriječilo stolara Tima Lohnera da postane gradonačelnik, nakon što je 17. decembra pobijedio na izborima u mjestu Pirna sa 39.000 stanovnika, kao nestranački kandidat, kojeg je predložio AfD.