Dječji plač privukao pažnju: Tek rođenu bebu pronašli na deponiji smeća – živa je

06.03.2023. | 18:50

Objavljen je trenutak kada je napuštena novorođena djevojčica pronađena živa nakon što je bačena u hrpu smeća u Indoneziji.

Djevojčicu je pronašao stanovnik dok se vraćao s rižinih polja u selu Sungai Raya u pokrajini Kubu Raya u utorak ujutro, prenosi Tuzlanski.ba.

Dječji plač privukao je ženinu pažnju i ona je požurila prijaviti otkriće lokalnim vlastima. Službenici su stigli pregledati vreću za smeće, pronašavši unutar nje bebu koja je plakala, te je bila umotana u krv i komadiće posteljice. Vjeruje se da je tamo ostavljena ubrzo nakon što je majka rodila, a policija ističe da je od rođenja prošlo tek manje od 12 sati.

Inspektor Ade, šef javnog informisanja policije Kubu Raya, rekao je: “Ovdašnji stanovnici pronašli su bebu živu. Zamotana je u crnu plastičnu vreću i bačena u smeće.

Još je bila živa pa je odvezena u bolnicu gdje se trenutno o njoj brinu medicinske sestre. Ona ima veliku sreću”.

Kako navodi Dailymail, policajac je dodao da je to šesti slučaj napuštanja u Kubu Raya Regencyu u posljednjih nekoliko mjeseci. Napušteno novorođenče je prebačeno u porodilište Nabasa na liječenje i praćenje. Nakon toga će biti smještena dječiji dom. Ade je rekla: ‘Još uvijek provodimo istragu kako bismo otkrili ko je ovdje bacio nedužnu bebu.

Bila je još vrlo mlada, možda samo nekoliko sati, ali ne više od pola dana.

“Molimo građane koji imaju informacije da nam pomognu prijavom policiji kako bi se ovaj slučaj brzo riješio. Možda su vidjeli nekoga u tom području ranije tog jutra.’ Kaya Raya je namjesništvo, administrativna jedinica Zapadnog Kalimantana u Indoneziji.

Šira pokrajina dio je otoka Borneo, najvećeg otoka u Aziji. Politički je podijeljena između Malezije i Bruneja na sjeveru i Indonezije na jugu. Iako je čedomorstvo rjeđe u Indoneziji nego u drugim zemljama na kontinentu, zemlja još uvijek naporno radi na smanjenju stope smrtnosti dojenčadi uzrokovane drugim faktorima.

Izvještaj UNICEF- a za 2020. otkrilo je napore koje je država poduzela da poboljša registraciju rođenja u posljednjim desetljećima, omogućujući djeci pristup socijalnim uslugama i dobar život.

Ipak, oko 90 odsto djece, posebno djevojčica i žena, doživi neki oblik siromaštva tokom života, navodi se u izvještaju. OECD je primijetio da su žene ‘siromašnije tokom čitavog životnog ciklusa i da se suočavaju s nedostacima u školi, a posebno pri zapošljavanju.’