Dok se ostatak Evrope grčevito bori sa omikronom: Evo kako žive Šveđani – “poslije korone”

12.02.2022. | 12:06

Dok se ostatak Evrope još grčevito bori sa omikronom, Švedska je ukinula sve epidemiološke mjere, iako i sama posljednjih dana beleži desetine hiljada zaraženih.

Dvije godine nakon početka pandemije prestalo je i masovno testiranje na kovid 19, potpuno su otvorene granice za sve građane Evropske unije.

“Vjerujem da je to nekome ko živi u Srbiji teško da razume, ali normalan život koji je prethodio kovidu, ovde nikada nije ni prestao u potpunosti. Nismo imali zabrane poput onih koje su vladale po Evropi i u Srbiji. Ljudi sve vrijeme normalno funkcionišu”, ovako ukidanje mjera u Švedskoj za Sputnjik komentariše novinarka Sandra Opalić, koja posljednjih pet godina radi u nevladinom sektoru u toj zemlji, na jugu, u Helsingborgu. Ima i dodatni posao u bolnici, pa je dobro upućena u razvoj situacije kada je u pitanju zdravstveni sistem te zemlje.

U Švedskoj ukinute sve antikovid mjere

Ona za Sputnjik kaže da je država donijela odluku o ukidanju mera na osnovu preporuke Agencije za javno zdravlje Švedske, koja je zaključila da kovid 19 više ne treba tretirati kao bolest velikog intenziteta, zato što virus ne ugrožava javno zdravlje.

Vijest o ukidanju mjera odjeknula je u Evropi, ali disciplinovanim Šveđanima ne znači mnogo. Sagovornica Sputnjika kaže da je očekivana, jer su sve preporuke vezane za koronu prihvatali bez pogovora, u tome je vjerovatno i ključ ukidanja svih restrikcija.

“Postojala je preporuka držanja rastojanja, korišćenja maski, ali samo po potrebi kada je bilo više zaraženih. Pratile su se dnevne aktivnosti, na osnovu njih su davali preporuke. Sve vezano za koronu se svodilo na preporuke, moja porodica nije osjetila mjere koje ste osjetili u Srbiji, nismo imali zatvaranje, djeca su išla redovno u školu. Samo se nastava u srednjim školama u jednom kratkom periodu odvijala onlajn”, kaže Opalićeva.

Govoreći o ukidanju mjera, švedska ministarka zdravlja Lena Halengren istakla je da je ta zemlja u pandemiji uspela da sačuva privredu, iako se povremeno radilo od kuće. Uspjeh je objasnila činjenicom da se Vlada nije fokusirala samo na velike kompanije, već i na pojedinca.

Na svemu što je moglo da bude prepreka normalnom funkcionisanju u svakodnevnom životu i radu građana Švedske, a nije bilo neophodno, nije se insistiralo.

Ni u bolnicama nisu nosili maske

Sagovornica kaže da ovu činjenicu potvrđuje podatak da čak i u bolnicama zaposleni nisu morali da nose maske, sve do decembra prošle godine, kada se epidemiološka situacija znatno pogoršala.

“U bolnici u kojoj radim nije bilo obaveze nošenja maske do sredine decembra. Prema mojim informacijama, planiraju i to da ukinu, a što se tiče vakcinacije, ona je dobrovoljna. Ko želi, ko smatra da treba, on će se vakcinisati. Ovde je veoma visoka prosvećenost, više od 80 odsto stanovništva je vakcinisano, dve doze su prošle, sada je aktuelna treća”, kaže Opalićeva i dodaje da se preporuke o nošenju zaštitnih maski u bolnicama razlikuju od regiona do regiona.

Sagovornica dodaje da se čak i zaposleni u zdravstvu testiraju na kovid samo po potrebi, ukoliko je neko od pacijenata zaražen ili ako su kod kuće bili u kontaktu sa nekim ko je bolestan, odnosno samo ako postoje simptomi.

Zatekli smo je u javnom prevozu Helsingborga, gdje maska, takođe, nikada nije bila obavezna, povremeno je postojala samo preporuka da je dobro njome se zaštititi od virusa.

Ona dodaje da restorani i barovi ponovo rade poslije 23 sata, nema razmaka između stolova, u teretane, muzeje, galerije, zabavne parkove i bazene ulazi se bez zaštite.

Ukinuta je i preporuka da se radi od kuće, da odrasli izbjegavaju masovna sportska takmičenja. Vrata Švedske sada su širom otvorena za građane Evropske unije koji na ulasku u zemlju više ne moraju dokazivati da su vakcinisani ili negativni na korona virus.

Do sada je u Švedskoj sa dve doze vakcinisano 84 odsto populacije starije od 12 godina, a 53 odsto odraslih primilo je i treću dozu.