Epilog drame! Žena koju je izujedao policijski pas dobiće skoro milion dolara odštete

18.11.2024. | 06:52

Brentvud, grad u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, isplatiće 967.000 dolara kao nagodbu u tužbi žene čiju je kožu na skalpu izgrizao policijski pas dok se skrivala u grmlju nakon što je ukrala proizvode iz obližnje prodavnice u Ist Beju, saopštili su njeni advokati.

Njemački ovčar težak oko 39 kilograma grizao je kožu na skalpu Talmike Bjets cijeli minut 2020. godine, a njegov vodič, policajac Rajan Rezentes, nije pozvao psa da prestane da je ujeda dok ona nije počela da viče da ga pozove i da će izaći iz žbunja, navedeno je u odluci suda, prenio je San Francisko kronikal.

Ljekari u bolnici su ponovo spojili kožu na njenom skalpu sa više od 200 šavova, ali ona i dalje pati od povreda mozga i posttraumatskog stresnog poremećaja, rekli su njeni advokati.

Bejts, koja je tada imala 24 godine, nije pravno osporava optužbe za krađu i ometanje pri hapšenju, navodi San Francisko kronikal.

Načelnik policije Brentvuda, Timoti Herbert, rekao je da je grad pristao na nagodbu “da bi izbjegao dalji sudski postupak i troškove žalbi”.

Iako grad više nema policijske pse, Herbert je izjavio da je prisustvo pasa na mjestu događaja omogućilo policajcima da uhvate osumnjičenika koji je pobjegao sa mjesta teškog zločina u automobilu koji se sudario sa policijskim vozilom i koji je aktivno pokušavao da izbjegne hapšenje.

Bejtsini advokati su kazali da je Rezentes i dalje u policiji.

Prema istraživanju neprofitne organizacije Maršal prodžekt iz 2020. godine, policijski psi u SAD ugrizu hiljade ljudi svake godine, uglavnom one koji se sumnjiče za zločine, pa i manja krivična djela, ali ponekad i nevine prolaznike ili čak i svoje vodiče.

Zakonodavci su prošle godine odbili zakon koji bi zabranio policiji u Kaliforniji korišćenje pasa za osumnjičenike koji ne prijete da će ubiti ili ozbiljno povrijediti nekog, nakon protivljenja policijskih organizacija.

Policijske organizacije podržale su ove godine zakone koji bi omogućili Državnoj komisiji za standarde i obuku policijskih službenika da postavi standarde za korišćenje pasa, ali i oni nisu prošli.