Evropa na udaru korona virusa: Broj preminulih blizu 300.000
10.11.2020. | 13:16Broj smrtnih slučajeva povezanih sa kovidom 19 u Evropi premašiće 300.000, navodi se u izvještaju Rojtersa.
Vlasti evropskih zemalja plaše se da će se dolaskom zime nastaviti rast broja zaraženih i preminulih uprkos nadama u efikasnost nove vakcine.
Sa samo 10 odsto svjetske populacije, Evropa je kontinent na kojem je zabilježena gotovo jedna četvrtina od 50,7 miliona zaraženih i 1,2 miliona preminulih u svijetu, a čak i u dobro opremljenim evropskim bolnicama se osjeća veliki pritisak pandemije.
Nakon što je pandemija u Evropi stavljena pod kontrolu strogim mjerama zatvaranja ranije ove godine, od ljeta je ponovo došlo do naglog porasta broja zaraženih, a vlasti evropskih zemalja naredile su nove mjere radi ograničavanja socijalnog kontakta.
U Evropi su do sada registrovana 12,3 miliona slučaja zaraze, preminulo je 295.000 zaraženih, a prošle sedmice je dnevni broj novih slučajeva kovida 19 bio 280.000, što je za 10 odsto više u odnosu na sedam dana ranije.
Farmaceutska kompanija “Fajzer” saopštila je da je razvila potencijalno efikasnu vakcinu, ali se očekuje da će ona biti dostupna tek sljedeće godine, dok zdravstveni sistemi moraju bez pomoći da se nose sa zimskim mjesecima koji dolaze.
U Evropi je najviše smrtnih slučajeva povezanih sa kovidom 19 zabilježeno u Engleskoj, gdje je preminulo oko 49.000 ljudi, a stručnjaci upozoravaju da bi trenutnom stopom širenja zaraze od oko 20.000 slučajeva dnevno moglo doći do “najgoreg scenarija” prema kojem bi broj žrtava mogao dostići 80.000.
Francuska, Španija, Italija i Rusija takođe su prijavile nekoliko stotina smrtnih slučajeva dnevno, a te zemlje zajedno imaju skoro tri četvrtine od ukupnog broja preminulih.
Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je juče da će EU uskoro potpisati ugovor za 300 miliona doza vakcine.
Kompanija “Fajzer” i njen njemački partner “Bajontek” saopštili su juče da je njihova eksperimentalna vakcina protiv kovida 19 više od 90 odsto efikasna, na osnovu rezultata ispitivanja.
Međutim, zaštita genetičke komponente vakcine mogla bi da bude izazov, s obzirom na to da je izvršni direktor “Bajonteka” Ugur Sahin naglasio da mora biti transportovana i skladištena na temperaturi od minus 70 stepeni Celzijusovih.