Izbori u Italiji: Prema anketama desnica pred pobjedom
25.09.2022. | 08:31U Italiji se danas održavaju parlamentarni izbori koji će, kako predviđaju posljednje ankete, na vlast dovesti desničarsku koaliciju od koje u Briselu unaprijed zaziru, jer nisu sigurni kakve će promjene uslijediti u Rimu, prije svega u spoljnoj politici.
Gotovo svi se slažu da će pobjednik izbora biti stranka Braća Italije, koju predvodi Đorđa Meloni, koja bi trebalo da formira vladu sa koalicionim partnerima – Ligom na čelu sa Mateom Salvinijem i stankom Forca Italija, koju vodi bivši premijer Silvio Berluskoni.
Gotovo izvjesna promjena vlasti u Italiji za Brisel dolazi u najosjetljivijem trenutku, jer bi u pitanje mogla da dođe stabilnost evrozone, energetska bezbjednost i ono što trenutno najviše zabrinjava Evropsku uniju – stav prema ratu u Ukrajini.
Za sada je izvjesno samo da bi buduća desničarska vlada radikalno promijenila stav Italije u odnosu na migrantsku krizu i da bi Rim vrlo vjerovatno zatvorio granice za migrante.
Na sutrašnjim izborima biraju se članovi Donjeg doma parlamenta i Senata, čiji je broj, poslije nedavnih ustavnih promjena, sa 945 smanjen na 600.
Desničarskoj trostranačkoj koaliciji suprotstaviće se koalicija koju predvodi Demokratska partija Enrika Lete, koji je bio premijer između 2013. i 2014. godine, a čine je još male partije kao što su Više Evrope, Italijanska ljevica, Zeleni i Građansko opredjeljenje, koje je osnovao bivši ministar spoljnih poslova Luiđi Di Majo.
Pokret pet zvijezda, na čijem je čelu bivšu premijer Đuzepe Konte, odlučio je da ne uđe u tu koaliciju, već da sam izađe na izbore.
Posljednje ankete su pokazale da bi partija Braća Italije treblo da dobije 25 odsto glasova, Liga 13, a Forca Italija sedam odsto. Ukoliko bi to bio ishod izbora, ta koalicija bi imala 250 od 400 poslanika u Donjem domu i 126 od 200 senatora.
U skladu sa potpisanim koalicionim sporazumom, mandatar za sastav vlade bi bila predsjednica Braće Italije Đorđa Meloni.
Koaliciji oko Demokratske stranke predviđa se 22 odsto glasova, dok bi Pokret pet zvijezda trebalo da dobije najmanje 13 procenata, s tim što većina analitičata smatra da bi stranka Kontea mogla da ima do pet procenata više.
U Briselu ne kriju da su zabrinuti zbog vjerovatnog formiranja desničarske vlade u Rimu, pa je tako predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla da Evropska unija „ima dovoljno sredstava“ ukoliko stvari u Italiji krenu „u teškom smjeru“.
Time je napravila medvjeđu uslugu Demokratskoj partiji, jer je njen komentar izazvao brojne veoma oštre reakcije italijanskih političara, koji su Fon der Lajen optužili da se direktno miješa u izborni proces.
U Briselu su najviše zabrinutu zbog moguće promjene stava Italije o ratu u Ukrajini, jer su članovi desničarske koalicije tradicionalno bili veoma bliski ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, mada su posljednjih mjeseci promijenili retoriku.
Najjasniju osudu ruske agresije prethodnih dana je iznijela Meloni, dok Salvini i Berluskoni imaju dosta mekši stav. Tako je Salvini rekao da bi Zapad morao da razmotri svrsishodnost sankcija, dok je Berluskoni izjavio da je Putin samo želio da vladu Volodimira Zelenskog zamijeni „pristojnim ljudima“.