Iznenađenje! Bajden poništio Trampovu istorijsku odluku u posljednjim danima mandata

15.01.2025. | 17:25

Odlazeći američki predsjednik Džo Bajden donio je iznenadnu odluku da ukine američku oznaku Kube kao države sponzora terorizma, kao i da ublaži sankcije koje su uvedene toj zemlji.

Ovaj potez posebno će iznervirati Donalda Trampa, koji u Bijelu kuću ulazi 20. januara, imajući u vidu da je lično on stavio Kubu na pomenutu crnu listu. Šta se krije iza ove odluke Bajdena koju je donio samo pet dana prije kraja mandata?

Bajdenova administracija saopštila je u utorak da će ukloniti Kubu sa crne liste za terorizam, dok je Kuba rekla da će osloboditi više od 500 zatvorenika iz svojih zatvora, što su najave koje mogu da preoblikuju američko-kubanske odnose samo pet dana prije nego što Donald Tramp stupi na dužnost.

Kuba će biti skinuta sa “crne liste”, ublažavaju se sankcije?

Najave Bajdena efektivno poništavaju mnoge sankcije koje je uveo novoizabrani predsjednik Tramp tokom svog prethodnog mandata koji je završen 2021. godine. Ukoliko do promjena dođe, predstavljale bi najznačajniji napredak u odnosima SAD i Kube od Obamine ere.

Tramp, inače oštar kritičar Kube, koji je ovo ostrvo označio kao državnog sponzora terorizma, još nije komentarisao mjere, ali je obećao čvrst stav prema “zemlji kojom upravljaju komunisti”. Tramp je nominovao Marka Rubija, sina imigranata sa Kube i otvorenog kritičara vlade ostrva, za državnog sekretara.

Bajdenovi najavljeni planovi, koji su podložni reviziji Kongresa i nove administracije, ukinuli bi Trampovu oznaku Kube kao državnog sponzora terorizma, ublažavajući sankcije ostrvu koje već pati zbog duboke ekonomske krize. Ovo bi značilo opoziv Trampove naredbe iz 2017. koja je ograničavala finansijske transakcije sa nekim kubanskim entitetima povezanim sa vojskom i vladom, rekao je visoki zvaničnik administracije.

Samo čas nakon saopštenja Bajdenove administracije, kubanski predsjednik Migel Dijaz-Kanel najavio je da njegova vlada planira da “postepeno” oslobodi 553 zatvorenika nakon razgovora sa papom Franjom.

Kuba se suočila sa oštrim kritikama grupa za ljudska prava, SAD i Evropske unije nakon zatvaranja stotina demonstranata nakon nereda 11. jula 2021, najvećih od revolucije.

U saopštenju kubanskog Ministarstva spoljnih poslova navodi se da ta odluka odražava “humanitarnu prirodu kubanskog pravosudnog sistema”, ali da oslobađanje zatvorenika nije povezano sa najavama Bajdena. Kubanska vlada je ovo nazvala korakom u “pravom smjeru”, ali je optužila SAD za nastavak “ekonomskog rata”.

Tramp odluku donio u posljednjim časovima mandata

Kuba sa zvaničnicima Vatikana razgovara o mogućnosti amnestije zatvorenika. To je pomoglo u posredovanju u istorijskom obnavljanju veza između Kube i SAD 2015. godine, kada je predsjednik SAD bio Barak Obama.

Kuba tvrdi da su oni koji su zatvoreni nakon protesta 2021. počinili zločine u rasponu od vandalizma do pobune. Kratkoročno, očekivalo se da će Bajdenove nove mjere dati Havani više prostora za manevar dok se bori sa teškom ekonomskom krizom. Nestašica hrane, goriva, lijekova i struje na Kubi izazvala je rekordan egzodus sa ostrva. Najmanje milion Kubanaca otišlo je kopnom i morem od 2020. godine, mnogi u SAD, gdje doprinose krizi na američkoj granici.

Tramp je Kubu stavio na listu državnih sponzora terorizma 2021. u posljednjim časovima svog prvog mandata, rekavši da je Havana u više navrata pružala „podršku aktima međunarodnog terorizma” pružajući utočište američkim beguncima i vođama kolumbijskih pobunjenika, prenosi Blic.

Kuba je odbacila optužbe, nazvavši ovu oznaku farsom i tražeći uklanjanje sa liste.