Kirilov tvrdi: Američki biolozi rade na stvaranju epidemija, proučavaju komarce i krpelje

18.07.2023. | 19:17

Američki vojni biolozi rade na stvaranju epidemija kojima se može vještački upravljati, izjavio je danas načelnik ruskih snaga za radijaciju, hemijsku i biološku zaštitu Igor Kirilov.

“Rad američkih vojnih biologa usmjeren je na formiranje ‘vještački upravljanih epidemija’ i ne kontroliše se u okviru Konvencije o biološkom oružju (BVC) i mehanizma generalnog sekretara UN za utvrđivanje činjenica o upotrebi biološkog oružja”, rekao je Kirilov.

On je dodao da SAD, takođe, imaju planove da prošire operacije svoje jedinice NAMRU-6 koja radi u Južnoj Americi na teritoriju Argentine, prenio je TASS.

NAMRU-6 (Naval Medical Research Unit-6), mornarička medicinska istraživačka jedinica šest, je biomedicinska istraživačka laboratorija američke mornarice sa sjedištem u Limi, u Peruu. To je jedina američka vojna komanda koja se nalazi u Južnoj Americi.

Kirilov je takođe naveo da Rusija ukazuje na interesovanje Pentagona za insekte koji prenose infekcije

Naime, interes Pentagona za proučavanje komaraca i krpelja koji prenose bolesti nije slučajan u vrijeme kada se sa američke strane čuju izjave o tome, rekao je danas komandant ruskih trupa za atomsku, hemijsku i biološku zaštitu, general-potpukovnik Igor Kirilov.

Ruski general je primjetio da je kandidat za američkog predsjednika Robert F. Kenedi mlađi oštro kritikovao vojne biološke aktivnosti SAD, preneo je TASS.

Kenedi je, pored ostalog, istakao da su specijalisti iz Japana i nacističke Njemačke poslije Drugog svjetskog rata transportovani u SAD radi “prenošenja iskustva iz vojno-bioloških istraživanja”.

“Podsjetiću vas da su japanski programeri posebnu pažnju posvetili pitanjima upotrebe bioloških recepata i mehanizmima prenošenja bolesti putem raznih vrsta prenosilaca”, rekao je Kirilov.

S tim u vezi, on ističe da nije slučajno interesovanje istraživačkih organizacija Pentagona za proučavanje glavnih vrsta komaraca i krpelja, koji prenose epidemijski značajne infekcije, kao što su groznica doline Rift, virus Zapadnog Nila, groznica Denga.

Prema njegovim riječima, SAD bi mogle da angažuju proizvodne kapacitete “dvostruke namene” za masovnu proizvodnju prenosilaca infekcije.

“Već smo primjetili da se takva istraživanja sprovode na odgovarajućim mjestima, kako na teritoriji SAD, tako i u biološkim laboratorijama lociranim u inostranstvu, što ukupno obuhvata preko 100 vrsta komaraca i krpelja”, naveo je Kirilov.

Naglasio je da britansku biotehnološku kompaniju Oksitek, koja razvija genetski modifikovane insekte, finansira Fondacija Bila i Melinde Gejts.