Ko je čovjek poznat kao “Broj osam”: Specijalni gost iz Kine na inauguraciji Trampa

20.01.2025. | 20:50

Kineski potpredsjednik stigao je u Vašington, a to je otvorilo pitanja šta donosi budućnost u odnosima dvije najjače države na svijetu, SAD i Kine.

Nekoliko dana uoči inauguracije i usred obećanja da će nametnuti carine najvećem američkom rivalu, Donald Tramp je prošli petak telefonski razgovarao s kineskim čelnikom Si Đinpingom. Prema navodima kineskog Ministarstva inostranih poslova, teme su bile trgovina, droga fentanil i TikTok, a Kinez je poslao koncilijantnu poruku kako njih obojica pridaju veliku važnost interakciji i nadaju se dobrom početku kinesko-američkih odnosa te su voljni osigurati veći napredak i Kini i SAD.

“Dvije strane trebale bi slijediti načela uzajamnog poštovanja, mirnog suživota i saradnje u korist svih strana, tješnje sarađivati, činiti više velikih, praktičnih i dobrih stvari koje će koristiti dvjema zemljama i svijetu te zadržati dva gigantska broda, Kinu i Sjedinjene Države, koja plove naprijed putem stabilnog, zdravog i održivog razvoja”, bio je slikovit Si.

Onda je naveče 19. januara Donald Tramp najavio da će čim stupi u Bijelu kuću, izdati izvršnu naredbu kojom se na devedeset dana odgađa sprovođenje zakona protiv TikToka, a u objavi na društvenoj mreži Trut Sošal napisao je da se nada da će pregovarati o prodaji 50 odsto TikToka nekoj američkoj kompaniji kako bi izbjegao trajno blokiranje. Spomenuti zakon propisuje zabranu rada te društvene mreže dok se ne odvoji od kineske kompanije BajtDens koja joj je vlasnik.

Američki zakonodavci smatraju TikTok “prijetnjom nacionalnoj bezbjednosti” jer bi mogao dijeliti lokalne korisničke podatke s kineskim vlastima.

Iako su u vrijeme prvog Trampovog mandata Peking i Vašington pogoršali odnose, on je u decembru pozvao Sija na svoju inauguraciju. Tramp vjeruje da je tako uvjerljiv da i najveće probleme može riješiti u direktnim razgovorima, ali kinesko Ministarstvo inostranih poslova objavilo je da će ceremoniji polaganja zakletve prisustvovati potpredsjednik Han Ženg kao Sijev posebni predstavnik. Naime, niti jedan kineski šef države do sada nije prisustvovao inauguraciji američkog predsjednika, nego je dolazio ambasador, pa slanjem Han Ženga Kinezi daju na znanje Trampu da bi radije sarađivali nego se svađali.

Istina, procurilo je da su neki Trampovi savjetnici željeli da Si pošalje Cai Kija koji se smatra njegovim članom sedmočlanog Stalnog odbora Politbiroa Komunističke partije. Ali, kao potpredsjednik 70-godišnji Han takođe zauzima “vrlo visoku ulogu u kineskom državnom sistemu i odluka da se pošalje usluga je Trampu”, izjavio je za BBC Čong Ja-Ian, nerezidentni naučnik na Karnegiju u Kini.

San je imenovan potpredsjednikom u martu 2023, a u Kini je poznat kao ”Broj 8” – najviši zvaničnik nakon sedam članova u Stalnom odboru Politbiroa. Han je veći dio političke karijere proveo u Šangaju, a 2007. služio je kao Sijev pomoćnik dok je ovaj bio stranački sekretar u Šangaju. Smatra se osobom od najvišeg Sijevog povjerenja i njegov dolazak u Vašington je maksimum koji je Kina mogla ponuditi dok se ne vidi hoće li se odnosi stabilizovati ili će Tramp ispuniti svoje nekadašnje prijetnje.

Međutim, kandidat za novog ministra inostranih poslova SAD Marko Rubio u obaveznom saslušanju pred Senatom dao je jasno do znanja ko je za Ameriku glavni protivnik – Kina.

“Dvadeset i prvi vijek biće definisan onim što će se dogoditi između Sjedinjenih Država i Kine i SAD se mora snažnije oduprijeti uticaju Kine. Oni imaju elemente koje Sovjetski Savez nikad nije imao. Oni su tehnološki protivnik i takmičar, industrijski konkurent, ekonomski konkurent, geopolitički konkurent, i to u svakom području. To je izuzetan izazov”, najavio je Trampov kandidat za šefa diplomatije, piše “Jutarnji.hr”.