Ko nasljeđuje Angelu Merkel? Nakon 16 godina Nijemci biraju kancelara, “u trci” pet kandidata
04.01.2021. | 10:09U novoj 2021. godini Nijemci će, prvi put poslije 16 godina, dobiti novog kancelara, kojeg namjerava da postavi CDU/CSU, a u trci je pet kandidata, ističe bečki dnevnik Standard.
List podsjeća da je već dva puta skupština CDU zbog virusa korona morala da bude odložena, i sada je zakazana za 16. januar, kada treba da se izabere novi čelnik stranke, a skup sa 1.001 delegatom biće digitalan.
Aktuelna kancelarka Angela Merkel zvanično ne želi da se miješa u potragu za njenim nasljednikom. Konačnu riječ, ko će biti kancelar, ima i lider sestrinske stranke CSU, premijer njemačke pokrajine Bavarske Markus Seder. Za sada, kako ističe dnevnik, neizvjesno je da li on želi da se kandiduje za kancelara, jer je do sada uvijek govorio da je njemu mjesto u Bavarskoj.
Od kandidata za šefa CDU njemu bi mjesto kancelara prepustio bivši ministar zaštite životne sredine Norbert Retgen, ali drugi kandidati Fridrih Merc i premijer pokrajine Sjeverne Rajne Vestfalije Armin Lašet to ne bi učinili.
U trci za mjesto šefa CDU je Lašet, koji, upitan zašto je on najbolji kandidat, kaže da ne može niko predvoditi stranku koji nije barem jednog dana vladao. Lašet je od 2017. premijer najmnogoljudnije pokrajine Njemačke, gdje je bio i ministar za integraciju.
Ukoliko bi on došao na čelo CDU, prema Standardu, to ne bi značilo okretanje leđa eri Merkel, jer je Lašet godinama podržavao politiku kancelarke i posebno po pitanju politike azila stajao uz nju.
Tokom krize zbog virusa korona, međutim, došlo je do razlika, pošto je Merkel bila za strogoću, a Lašet je tražio popuštanje. Kandidat je i ministar zdravlja Jens Špan, ali on bi želio da vlada zajedno s Lašetom.
Standard ističe da bi prema njegovoj zamisli Lašet trebalo da bude šef stranke, a on zamjenik. Prije dvije godine je Špan želio da sam predvodi CDU, ali je izgubio 2018. protiv Anegret Kramp-Karenbauer, koja se nije dugo održala na čelu stranke.
Prije nekoliko godina Špan je važio za kritičara Merkelove u vezi s politikom azila, te je tako pridobio konzervativni dio stranke. Međutim, nakon toga Merkel ga je dovela u vladu, pa se Špan skoncentrisao na svoj resor. U borbi protiv virusa korona njegova popularnost je porasla zbog čega mnogi misle da on treba da preuzme mjesto šefa stranke.
Ali Špan je lokalan Lašetu, i pošto je tek 40 godina star smatra da će imati još šansi. Sljedeći kandidat je Fridrih Merc, nekadašnji šef poslaničkog kluba, koji važi za velikog protivnika kancelarke Merkel. Merkel ga je 2002. potisnula sa mjesta šefa poslaničkog kluba, što joj on, do danas, nije oprostio, tvrdi Standard. Merc, nakon deset godina povučenosti iz politike, pokušao je 2018. da dođe na čelo CDU, ali je tijesno izgubio protiv Kramp-Karenbauer. Merca podržavaju prije svega jug i istok Njemačke, a ako postane šef stranke namjerava da bude i kandidat za kancelara.
Dalji kandidat je Norbert Retgen, bivši ministar zaštite životne sredine, kojem se dugo nisu pripisivale šanse da može preuzeti CDU. Inače njega je Merkelova izbacila iz vlade kada se protivio da se kao vođa opozicije u pokrajini Sjevernoj Rajni i Vestfaliji, nakon gubitka na izborima 2012, preseli u Diseldorf.
Nakon rješavanja pitanja šefa CDU doći će na red i pitanje ko će da predvodi izbornu kampanju kao kandidat za budućeg kancelara. U toj trci, smatra Standard je i Seder, koji do sada nije jasno rekao da se neće kandidovati. Njegovo upravljanje aktuelnom krizom je doprinijelo rastu popularnosti, te mnogo Nijemaca može da ga zamisli kao budućeg kancelara.