Lavrov nakon poteza novog predsjednika SAD-a: Tramp sve više liči na Hitlera
04.02.2025. | 11:20Ministar spoljnih poslova Rusije, Sergej Lavrov, je rekao da dolaskom Donalda Trampa na vlast SAD su prešle na koncept “Amerika na prvom mjestu” sa sobom nosi uznemiravajuću sličnost sa Hitlerovom parolom “Njemačka iznad svega”.
“Prelazak na koncept ‘Amerika na prvom mjestu’ ima alarmantnu sličnost sa parolom iz Hitlerovog vremena ‘Njemačka iznad svega’, a igranje na kartu ‘uspostavljanje mira silom’ moglo bi definitivno da sahrani diplomatiju. Da ne govorimo da se u takvim izjavama i ideološkim konstrukcijama ne vidi ni sjenka poštovanja prema međunarodno-pravnim obavezama Vašingtona prema Povelji UN”, ističe Lavrov u članku za časopis “Rusija u globalnoj politici”.
Kako je dodao, povratkom republikanske administracije na čelu sa Trampom na vlast u SAD, američko tumačenje međunarodnih procesa nakon Drugog svjetskog rata dobilo je novu dimenziju.
“U tom smislu, veoma značajnu izjavu je dao novi državni sekretar Marko Rubio u Senatu 15. januara, a smisao je da poslijeratni svjetski poredak nije samo zastario, nego je pretvoren u oružje koje se koristi protiv interesa SAD. Dakle, sada ne samo da je nepoželjan jaltinsko-potsdamski sistem sa centralnom ulogom UN, nego i ‘poredak zasnovan na pravilima’ koji kao da je oličenje egoizma i arogancije Zapada na čelu sa Vašingtonom u epohi nakon Hladnog rata”, zaključio je Lavrov.
Dodao je da Zapad nikada nije volio poredak zasnovan na centralnoj ulozi UN-a i poštovanju međunarodnog prava, jer je, kako kaže, navikao da živi u neokolonijalnoj paradigmi.
“Poredak koji je zasnovan na principima UN-a je poredak zasnovan na međunarodnom, istinski univerzalnom pravu, i podrazumijeva se da će svaka država poštovati taj zakon. Rusija, kao i većina članica svjetske zajednice, nikada nije imala problema sa tim, ali Zapad, koji se nije izliječio od sindroma izuzetnosti i koji je navikao da djeluje u neokolonijalnoj paradigmi, odnosno da živi na račun drugih, format međudržavne saradnje zasnovan na poštovanju međunarodnog prava od samog početka nije bio po volji”, istakao je Lavrov.
On je podsjetio na riječi bivše zamjenice državnog sekretara SAD za politička pitanja Viktorije Nuland o tome da “Jalta nije bila dobro rješenje za SAD, na njega nije trebalo pristati”.
“Ovo priznanje objašnjava mnogo o ponašanju Amerike na međunarodnoj sceni. Jer, prema Nulandovoj, Vašington je gotovo bio primoran, protiv svoje volje, da pristane na poslijeratni svjetski poredak iz 1945. godine, a američke elite su ga već tada doživljavale kao teret”, rekao je Lavrov.
“Upravo je taj osjećaj doveo do kasnije težnje Zapada da se odradi revizija Jaltinsko-Potsdamskog poretka. Taj proces je započeo zloglasnim flutonskim govorom Vinstona Čerčila 1946. godine, u kojem je on faktički objavio ‘hladni rat’ Sovjetskom Savezu. Doživljavajući Jaltinsko-Potsdamske sporazume kao taktički ustupak, SAD i njihovi saveznici nikada nisu dosljedno slijedili osnovni princip Povelje UN-a o suvjerenoj jednakosti država”, primjetio je on.
Podsjećamo, saveznička konferencija tri lidera Čerčila, Ruzvelta i Staljina, započela je u Jalti na Krimu 4. februara 1945, prije 80 godina. Sovjetski lider Staljin, predsjednik SAD Frenklin Ruzvelt i britanski premijer Vinston Čerčil otpočeli su 4. februara 1945. u dvorcu Livadija, u Jalti na Krimu, osmodnevne razgovore o uređenju svijeta poslije Drugog svjetskog rata.
Postignuta je saglasnost o formiranju Ujedinjenih nacija, razoružanju Njemačke i njenoj podjeli na okupacione zone, iskorenjivanju nacizma i izvođenju ratnih zločinaca pred sud.
Trojica lidera sporazumjela su se tada i da nova jugoslovenska vlada bude sastavljena na osnovu sporazuma Josipa Broza Tita, lidera Partizanskog pokreta otpora, i predsjednika izbjegličke kraljevske vlade u Londonu Ivana Šubašića, prenosi “b92”.