Micotakis obećao Zelenskom nastavak vojne podrške, „koliko god bude potrebno“
21.08.2023. | 22:51Premijer Grčke Kirijakos Micotakis obećao je u Atini ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom nastavak grčke vojne podrške Ukrajini, koliko god bude potrebno, kao i pomoć u posleratnoj obnovi.
Poslije sastanka sa Zelenskim, koji je došao na neformalnu večeru lidera sa Balkana i najviših zvaničnika Evropske unije povodom 20. godišnjice usvajanja Solunske deklaracije, Micotakis je izrazio punu podršku Kijevu u borbi protiv ruske invazije i osudio ruske „ratne zločine“, prenosi agencija AP.
Micotakis je obećao da će Grčka „ostati na strani vlade i herojskog naroda“ Ukrajine „koliko god vremena bude potrebno da se postigne taj sveti cilj“. On je rekao i da će Grčka učestvovati u „titanskom“ projektu rekonstrukcije Ukrajine po okončanju borbi.
Zelenski, koji je u posljednja tri dana posetio četiri glavna grada u EU, rekao je da je Micotakisu izložio prioritete Ukrajine u ratu protiv Rusije i istakao doprinos grčkih brodarskih kompanija ukrajinskom izvozu žitarica. Zelenski i Micotakis su potpisali zajedničku deklaraciju o grčkoj podršci ulasku Ukrajine u NATO, „kada se saveznici slože i uslovi ispune“. Zelenski se posle Micotakisa sastao i sa predsednicom Grčke Katerinom Sakelaropulu.
Grčka se pridružila partnerima u NATO-u i EU u snažnoj podršci Ukrajini u borbi protiv “ruske invazije” i pružila je vojnu pomoć Kijevu u vidu oklopnih transportera i municije. Međutim, Atina se oduprla pritisku da Kijevu isporuči ruski raketni sistem protivvazdušne odbrane, stacioniran na ostrvu Krit. Grčka ima značajan program nabavke oružja zbog napetih odnosa sa susednom Turskom, njenim saveznikom u NATO-u, ali i istorijskim regionalnim rivalom.
Ranije danas Zelenski je bio u Danskoj, čijim je poslanicima zahvalio što su pomogli Ukrajini da se odupre invaziji Rusije. Danska i Holandija su juče saopštile da će Kijevu isporučiti američke borbene avione F-16, najvjerovatnije krajem godine.
Zelenski se pridružio neformalnom skupu koji je Micotakis organizovao za najviše zvaničnike devet balkanskih zemalja, za predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen i predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela. U fokusu neformalne večere je evropska budućnost Zapadnog Balkana. Neformalna večera se održava nedugo posle 20. godišnjice samita EU i Zapadnog Balkana na kojem je usvojena Solunska deklaracija. EU je tim dokumentom izrazila podršku ulasku zemalja Zapadnog Balkana u taj blok, ali je članica do danas postala jedino Hrvatska.
Uz Zelenskog, Micotakisa, Fon der Lajen i Mišela, na neformalnoj večeri su i predsjednici Srbije, Crne Gore i Moldavije, premijeri Sjeverne Makedonije, Kosova, Hrvatske, Bugarske i Rumunije i predsjedavajuća Savjeta ministara Bosne i Hercegovine.
Zbog bilateralnog spora sa Tiranom, oko novoizabranog predsednika opštine Himara Fredija Belerija, etničkog Grka koji je u pritvoru, Grčka nije pozvala na današnji skup premijera Albanije Edija Ramu, već predsjednika te države Bajrama Begaja, koji je odbio da dođe.