Nakon što je na njega izvršen atentat: Preminuo bivši japanski premijer Šinzo Abe
08.07.2022. | 10:58Šinzo Abe, bivši premijer Japana, podlegao je u bolnici nakon što je na njega izvršen atentat, javlja Sputnjik.
Abe je upucan tokom predizbornog skupa u gradu Nara dok je držao govor. Pogođen je u prsa i leđa, a njegov napadač je uhaošen nakon pucnjave.
Bivši premijer nakon ranjavanja nije pokazivao znakove života.
Smatrali su ga simbolom promjene i mladosti
Abe je prvi put postao premijer 2006. s 52 godine, što ga čini najmlađom osobom koja je preuzela premijersku dužnost u Japanu. Smatrali su ga simbolom mladosti i promjene.
Abeov prvi mandat bio je turbulentan, pogođen skandalima i nesuglasicama, a okončan je iznenadno mostavkom. Nakon što je ispočetka sugerisao da se povlači iz političkih razloga, priznao je da pati od bolesti koja mu je kasnije dijagnostifikovana kao ulcerozni kolitis.
To je hronična upalna crijeva koja je zahtijevala višemjesečno liječenje. Abe je rekao da je bolest na kraju pobijedio uz pomoć novih lijekova.
Abeov plan za Japan
Abe se ponovo kandidovao pa 2012. opet postao premijer. U to vrijeme Japan se još uvijek oporavljao od posljedica tsunamija i nuklearne katastrofe u Fukushimi koji su se dogodili 2011., a Abe je naizgled nudio spas. Njegov plan bio je “Abenomika” – plan za oživljavanje ekonomije.
Japanska ekonomija treće je po veličini na svijetu i bilo je preko 20 godina u stagnaciji. Abeov plan za ekonomiju uključivao je veliku državnu potrošnju, veliko monetarno popuštanje i smanjenje birokratije.
Abe je takođe nastojao povećati pad stope nataliteta u zemlji tako što je radna mjesta učinio prijateljskijim prema roditeljima, posebice majkama. Progurao je kontroverzna povećanja poreza na potrošnju kako bi pomogao u financiranju vrtića i popunio rupe u japanskom prenapregnutom socijalnom sistemu.
Iako je bilo određenog napretka u reformama, veći strukturni problemi gospodarstva nisu nestali. Deflacija je i dalje bila prisutna, a ekonomija je bila u recesiji čak i prije izbijanja koronavirusa 2020. Tokom pandemije Abeova popularnost dodatno je opala jer su njegov pristup rješavanju problema kritikovali kao spor i zbunjujuć.
Abeov rejting bio je izuzetno nizak.
Abe i spoljna politika
Na međunarodnoj političkoj sceni, Abe je zauzeo tvrd stav prema Sjevernoj Koreji, ali je htio biti mirotvorac između SAD-a i Irana. Abe je stvorio osoban odnos s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trampom, ali taj odnos nije iskoristio da s njim razgovara o pitanjima koja su bitna za Japan poput pitanja Sjeverne Koreje i trgovine. Na kraju je Tramp i dalje htio prisiliti Japan da plati više za američke trupe stacionirane u svojoj zemlji.
Bivši japanski premijer pokušao je popraviti veze s Kinom i Rusijom. Ali, dogovor s Rusijom o spornim sjevernim otocima nije postignut, a i propao je plan da kineski predsjednik Si Đinping dođe u posjetu Japanu. Abe nije htio napraviti kompromis u vezi Južne Koreje i neriješenih ratnih sporova te je nastavio s planovima za reviziju japanskog pacifističkog ustava.
Tokom svog mandata Abe je izdržao političke “oluje”, uključujući optužbe za kronizam. To nije puno uticalo na Abeovu moć, dijelom zbog slabosti opozicije. Abe je trebao ostati premijer do kraja 2021., ali s dužnosti je odstupio u avgustu 2020. Tako je završio njegov drugi mandat.
Jedini strani političar odlikovan na Vidovdan
Abe je mnogo radio na razvoju dobrih odnosa Srbije i Japana zbog čega je odlikovan na Vidovdan ordenom Republike Srbije na lentin od strane Aleksandra Vučića.
Nakon njegove posete Srbiji 2018. godine, Japan nije glasao za prijem tzv. Kosova u Unesko.
Abe i Vučić su se tada saglasili da su odnosi dve zemlje prijateljski, ali da u ekonomiji ima prostora za poboljšanje saradnje, izrazivši očekivanje da će poseta japanske delegacije Srbiji označiti početak snažnog jačanja odnosa u svim sferama.