Nebenzja: Zapad krši Dejtonski sporazum nametanjem odluka
01.11.2024. | 22:09Zapadne zemlje, koje bi trebale da budu garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, krše taj sporazum nametanjem odluka, a najbolji primjer toga je predlaganje rezolucije o međunarodnom danu sjećanja na događaje u Srebrenici, što nije podržala ni polovina stanovništva BiH niti polovina članica UN, izjavio je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja.
“Kao što smo rekli na sastanku 15. maja, tom rezolucijom se neće donijeti pomirenje niti ona, u principu, to može donijeti. Glavna stvar nedostaje, a to je konsenzus naroda, da ne pominjemo zakonsku neadekvatnost inicijative”, rekao je Nebenzja na sjednici Savjeta bezbjednosti UN.
On je podsjetio da to nije spriječilo zapadne čuvare, predvođene NJemačkom, da pokušaju da po svaku cijenu proguraju svoj provokativni projekat u Generalnoj skupštini UN.
“Razlozi pokušaja da se podriva Dejton veoma su poznati i to se radi da bi se centralizovala BiH i pretvorila u nešto što je potpuno pod kontrolom Zapada”, upozorio je Nebenzja.
Prema njegovim riječima, Zapad pokušava da ono što je podržao Savjet bezbjednosti UN zamijeni “sjevernoatlantskim vrijednostima”, koje se predstavljaju kao rješenje svih problema.
“Smiješno je čuti to od članica NATO-a, nakon što su 1995. i 1999. godine bacali bombe sa osiromašenim uranijumom na civile i civilne objekte. O svemu tome ćute”, naglasio je Nebenzja.
On je podsjetio da je u martu dva puta stavljen na glasanje prijedlog Rusije za sastanak na 25. godišnjicu NATO agresije na SR Jugoslaviju.
“Ništa od toga nema povezanosti sa interesima ljudi u BiH”, istakao je Nebenzja.
On je naveo da, uprkos nedostatku direktnih prijetnji, postupci zapadnih učesnika u vezi sa Dejtonom u mnogome utiču na destabilizaciju koja bi mogla da dovede do eskalacije i dodatnog pogoršanja stvari na Balkanu. Oni ne treba da se miješaju i pogoršavaju situaciju.
Nebenzja je istakao da podržava produžetak mandata Euforove Misije “Altea” i naglasio da Moskva polazi od stanovišta da se Misija ne miješa u unutrašnje procese u BiH.