Nehamer poručio Briselu: Treba podići zid na granici EU zbog migranata
27.01.2023. | 12:29Od Poljske do Mađarske i Bugarske, Litvanije, Grčke i Španije. Sve više država članica EU-a gradi posebne barijere i žičane zidove kako bi spriječile ulazak ilegalnih imigranata. Naime, Brisel bi mogao finansirati gradnju zida između Bugarske i Turske, a finansiranje bi uključilo i sve ostale, povezane troškove nadzora. To je javno zatražio austrijski kancelar Karl Nehamer.
Evropska komisija je, sa svoje strane, oduvijek bila kritična prema ovoj praksi – koja se smatra kršenjem temeljnih načela Unije – ali stvari bi se možda mogle promijeniti.
Beč nije usamljen u tom zahtjevu, a o tome se u četvrtak i raspravljalo na neformalnom sastanku ministara unutrašnjih poslova EU u Stokholmu.
“Ograde imaju učinka. Mogu se koristiti za kanalizovanje ilegalne imigracije, za strožiju kontrolu i sprječavanje ilegalnih prelazaka. Ali, ograda takođe mora imati i nadzor, službenike i tehničku opremu.”
Nehamer od Komisije pritom traži finansiranje zajedničkog projekta u vrijednosti od dvije milijarde evra. “Zaštita vanjskih granica EU-a je evropska dužnost, a zemlje na našim vanjskim granicama ne smiju biti prepuštene same sebi”, ističe Nehamer.
Austrija je u januaru, podsjećamo, stavila veto na pristupanje Bugarske i Rumunije Šengenu zbog neregularnih migracija, a Nehamer je naglasio da će austrijski šengenski veto ostati na snazi “sve dok se situacija radikalno ne promijeni”. Austrijanci tvrde da su samo u 2022. godini uhapsili više od 100.000 ilegalnih imigranata od kojih je 40 odsto stiglo iz Turske preko Bugarske. Radi se većinom o ljudima iz Avganistana, Sirije, Maroka, Egipta i Somalije. Prema Nehameru, zid bi mogao promijeniti ovu situaciju. Naglasio je i da su ograde potrebne za “podršku zemljama poput Bugarske, Rumunije, Srbije i Mađarske.”
Nadalje, ove su sedmice izaslanici 26 članica zemalja Evropske unije te izaslanici Švajcarske i Ujedinjenog Kraljevstva posjetili Grčku – gdje im je tamošnji ministar Takis Teodorikakos pokazivao granični zid, još uvijek u infrastrukturnom razvoju.
Teodorikakos je pozvao na podršku EU-a u kontekstu povećanja i održavanja te granične sigurnosne mjere.
“Mora postojati solidarnost među državama članicama i pravedna podjela dužnosti, bliska koordinacija je neophodna”, istakeo je.
Trumpov dizajn
Grčka trenutno ima 27 kilometara barijera duž svoje granice, a grčki ministar nedavno je najavio planove za dodatnih 140 kilometara u 2023. godini. Inače, grčki granični zid sastoji se od nizova ravnih čeličnih greda visokih gotovo 5 metara na čijem se vrhu nalazi metalna barijera i žilet žica. Sličan dizajn zidova na meksičkoj granici koristio je i bivši američki predsjednik Donald Tramp. Teodorikakos je istakeo da su tokom 2022. godine grčke vlasti spriječile prelazak 256.000 imigranata i pritom uhapsili oko hiljadu i 300 trgovaca ljudima, prenose “Novinite“.