Nema razloga za brigu: SZO uvjerava da je stanje sa majmunskim boginjama pod kontrolom

21.08.2024. | 13:39

Regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu, Hans Kluge, objasnio je da majmunske boginje nisu “novi koronavirus”.

“Znamo kako da kontrolišemo infekciju i u Evropi su već preduzete neophodne mjere da se potpuno eliminiše njen prenos. Takođe moramo zajedno da se pozabavimo bolešću širom svijeta, počevši od koordinisanog odgovora u Africi, gdje su Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti proglasili kontinentalnu vanrednu situaciju”, navodi regionalni direktor SZO.

On navodi da se dosta zna o vrsti virusa majmunskih boginja koji je pogodio Evropu 2022. godine, ali da treba da saznaju još o vrsti koja trenutno “besni u centralno-istočnom regionu Afrike”.

“Na osnovu onog što znamo, bolest se uglavnom prenosi kontaktom koža na kožu, dok su lezije još prisutne, kao i putem seksualnog odnosa”, rekao je Kluge.

On je pozvao sve države da preduzmu mjere za eliminaciju bolesti u Evorpi i da pojačaju dijagnostiku i nadzor, kao i da nabave vakcine i antivirusne lijekove, piše Telegraf.

Nakon što je Švedska prijavila da je registrovala prvi slučaj majmunskih boginja u Evropi, Pakistan je saopštio da je takođe registrovao tri nova slučaja ove bolesti.

Mutantni oblik virusa koji izaziva osip trenutno se naglo širi Afrikom, ubijajući oko 10 odsto zaraženih.

Potomak je smrtonosnog soja mpoks klase 1, ranije poznatog kao majmunske boginje, i razlikuje se od blage verzije koja se proširila na više od deset zemalja 2022. godine.

Međutim, zdravstvena agencija Pakistana rekla je da još nije jasno da li su tri evidentirana slučaja isti soj i odakle je virus potekao.

Do ovoga je došlo samo dan nakon što je Švedska prijavila prvi slučaj nove smrtonosne forme, što je prvi put da je registrovan izvan Afrike.

U četvrtak je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) takođe proglasila tekuću epidemiju majmunskih boginja za globalnu vanrednu situaciju po javno zdravlje, drugi put u dvije godine.

Najmanje 450 ljudi je preminulo tokom prve pandemije u Demokratskoj republici Kongo, i bolest se od tada proširila na oblasti centralne i istočne Afrike.