Nesvakidašnje: Dječak (13) zbog tuče 45 dana bio u samici

15.03.2023. | 09:39

Trinaestogodišnji dječak iz Kvinslenda u Australiji proveo je 45 dana u samici dok je boravio u pritvoru kaznionice za mlade u Taunsvilu, a nakon 60 dana je pušten uslovno.

On je pritvoren zbog tuče s vršnjakom. Veliku zabrinutost ovaj pravosudni slučaj je izazvao zbog ljudskih prava u Kvinslendu, piše BBC. Vjerovatnoća je da je dječak proveo 22 uzastopna dana u samici.

Šef za ljudska prava Kvinslenda Skot MekDagal kaže da su u ovom slučaju možda prekršeni državni zakoni.

“Dječak, dok je bio u pritvorskom centru, napravio je vodom iz WC-a poplavu u svojoj ćeliji nakon što mu je uskraćena voda za piće”, rekao je za BBC dječakov advokat Tim Grau.

Nema kriminalnu prošlost

Grau kaže da njegov mladi klijent nema ozbiljnu kriminalnu prošlost, a pritvoren je na vrlo okrutan način.

Advokat je izjavio da ne zna zašto je dječak toliko dugo bio u samici, ali sumnja da je to zbog nedostatka osoblja u kaznionici za mlade. Navodi da je u pritvoru za mlade više od 80 djece.

“Ako je moj klijent bio u samici zbog nedostatka osoblja, onda se može pretpostaviti da su i druga djeca ondje u istoj situaciji. Možda je to češće nego što smo mislili”, izjavio je advokat.

Dječak je prije dolaska u kaznionicu za mlade čak šest dana proveo u zatvoru za odrasle. Prošle sedmice on je pušten uz usmenu opomenu.

Nije jedini slučaj

Odvojeni nedavni slučaj takođe je izazvao zabrinutost zbog ljudskih prava u pogledu pravosudnog sustava za mlade u Kvinslendu, koji je trenutno u reformi.

U februaru se pokazalo da je 13-godišnji dječak iz Kvinslenda s poteškoćama u razvoju proveo 78 dana zatvoren u ćeliji 20 sati dnevno.

“S obzirom na zakone koji se donose u Kvinslendu, a kojima je jasna namjera zatvoriti više djece, postaje još važnije da vlada hitno razvije koherentan plan za sprečavanje ulaska djece u sistem krivičnog pravosuđa. Brinem se da povećanjem pritiska na sistem riskiramo normalizaciju zlostavljanja djece”, rekao je za BBC aktivist za ljudska prava Mekdagal.

U izjavi za BBC, glasnogovornik ministarstva za djecu, omladinu i multikulturalna pitanja Kvinslenda rekao je da se zatvaranje u samicu ili “odvajanje” rijetko kada koristi, ali da se koristi kada kaznionica nema drugog izbora.

“Samica je osmišljena da osigura sigurnost osoblja i mladih u svakom trenutku. Tokom odvajanja, mladi ljudi mogu primati posjete i koristiti usluge stručne podrške. Takođe, mogu koristiti obrazovne materijale, telefon i rekreirati se”, stoji u odgovoru ministarstva.