Neviđen skandal na klinici za vantjelesnu oplodnju: Rodili jedni drugima djecu, a nisu imali pojma

10.11.2021. | 15:24

Dva bračna para iz Kalifornije, poslije dugogodišnje borbe za roditeljstvo, uspjela su da dođu do cilja zahvaljujući vantjelesnoj oplodnji, međutim, tri mjeseca kasnije uslijedilo je iznenađenje.

Rodili su jedni drugima djecu, a da o tome nisu imali pojma, nakon što je osoblje klinike zamijenilo embrione dvojice muškaraca.

Dafna i Aleksandar Kardinejl kažu da su u semptembru 2019. godine dobili djevojčicu koja nimalo nije ličila na njih, jer je bila tamnoputa. Dijete su zavoljeli, međutim, poslije urađenih DNK analiza pronašli su par koji je odgajao njihovu kćerku, pa su bili prinuđeni da zamijene djevojčice, piše Bi-Bi-Si.

Postupak tokom kojeg se ženine jajne ćelije oplode muškim spermatozoidima prije nego što se embrion implantira u matericu, zapravo predstavlja proces vantjelesne oplodnje i slučaj Kardinejlovih nije prvi koji je završen zbrkom. Zbog toga je porodica tužila Kalifornijski centar za reproduktivno zdravlje kao i embriološku laboratoriju sa sjedišten u Los Anđelesu, gdje je došlo do zamjene embriona.

U tužbi se navodi ljekarska nesavjesnost, nemar i prikrivanje prevare.

“Naša sjećanja na porođaj uvijek će biti ukaljana bolesnom stvarnošću, jer je moje dijete rodila druga žena, a beba za koju sam se borila da je donesem na ovaj svijet nije bila moja i nisam mogla da je zadržim”, rekla je na emotivnoj konferenciji za novinare u ponedjeljak Dafna Kardinejl.

Prema tužbi, par je u leto 2018. godine zatražio pomoć od klinike za plodnost, a sljedeće je godine Dafna rodila dijete za koje su mislili da je njihovo. Kardinejl ističe da joj je “oteta sposobnost da nosi svoje dijete”. U porođajnoj sali, otac je očekivao dijete slično njima, poput njihove starije kćerke, ali se iznenadio kad je vidio da je djevojčica tamnoputa, stoji u tužbi.

“Bilo je toliko uznemirujuće da je Aleksandar zapravo otišao nekoliko koraka od stola za porođaj i naslonio se na zid”, stoji u tužbi. Gotovo dva mjeseca kasnije porodica je odlučila da uradi DNK testove kod kuće, koji su na kraju potvrdili da nisu biološki povezani s djetetom.

“Soba se smanjila, osjetio sam vrtoglavicu i sve je jednostavno utrnulo”, rekao je Aleksandar, prisećajući se trenutka kada su dobili rezultate DNK testa.

Kalifornijski centar za reproduktivno zdravlje im je zatim pomogao da pronađu par koji je na svijet donio njihovu kćerku u razmaku od samo nedjelju dana. Njihova kćerka imala je oko četiri mjeseca kada su je vidjeli prvi put, a nakon nekoliko sastanaka, parovi su se dogovorili da prođu kroz pravni proces zvanične zamjene beba, što se dogodilo u septembru 2020. godine.

“Umjesto da dojim svoje dijete, ja sam dojila i vezala se za dijete koje sam kasnije bila prisiljena da predam”, rekla je Dafna na konferenciji za novinare.

Dodala je da je incident bio najteži za sedmogodišnju kćerku supružnika, koja se trudila da razumije zamjenu.

“Užas ove situacije ne može se podcijeniti”, stoji u tužbi. Dafna, licencirana terapeutkinja, i njen suprug Aleksandar, kantautor, od tada tražili psihološku pomoć zbog simptoma anksioznosti, depresije i PTSP, stoji u pravnom postupku, prenosi Blic.

Adam B. Volf, advokat koji zastupa porodicu, rekao je da drugi par takođe planira da tuži Kalifornijski centar za reproduktivno zdravlje, ali žele da ostanu anonimni. Iste te godine još jedna porodica iz Kalifornije otkrila je da je njihovo dijete rođeno u drugoj porodici u Njujorku. Tužili su majku koja je, navodno, htjela da zadrži tuđe dijete kao njeno, ali sudija je kasnije presudio u korist bioloških roditelja.