Nova dimenzija sukoba Brisela i Moskve: Koristi li Rusija pšenicu kao instrument “meke moći”?

20.03.2024. | 16:35

Rusija je u posljednje dvije godine požnjela neviđene količine pšenice i jeftino je prodala na svjetskom tržištu, što izaziva bijes EU i optužbe na račun Moskve da koristi pšenicu kao “meku moć”.

Kako ovih dana piše britanski “Fajnenšel tajms”, EU se sprema da uvede carine na uvoz žitarica iz Rusije i Bjelorusije, kako bi umirila poljoprivrednike.

Masovni protesti poljoprivrednika natjerali su vlade zemalja EU, od Varšave do Pariza, da učine ogromne ustupke poljoprivrednicima i doveli političke veze Kijeva sa zapadnim saveznicima do najslabijeg nivoa od početka rata.

Nekoliko zemalja EU nastavilo je da koristi jeftine ruske proizvode. Španija, Italija i Francuska stalni su kupci ruskog žita.

Na podsticaj Poljske, Litvanije, Letonije i drugih istočnih zemalja EU, Evropska komisija je spremna da ponovo uveze carine na uvoz iz Rusije, što bi zapravo udvostručilo njihovu cijenu i srušilo potražnju.

Međutim, tržišni analitičari ovaj potez vide više kao smetnju nego kao stvarno rješenje za tešku ekonomsku situaciju sa kojom se suočavaju evropski poljoprivrednici, s obzirom na relativno nizak udio uvoza na tržištu EU.

Usred političkih previranja u EU, Rusija je preusmjerila svoj golemi izvoz pšenice u druge regije svijeta – prije svega u Afriku i Aziju.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov potpisao je unosne ugovore sa Brazilom, Meksikom i drugim zemljama Latinske Amerike, čije su žetve desetkovane ekstremnim vremenskim uslovima – prenosi “Geopolitika”.

Oznake: EU, Pšenica, Rusija, Žito