Pandemija tada počela da “pokazuje zube”: Prije godinu dana Italija zbog korone uvela lokdaun
21.02.2021. | 11:18Ovog vikenda se navršava godinu dana otkako je Italija zbog korone prva u Evropi uvela lokdaun – zatvaranje je obuhvatilo određene regije, poput Lombardije i Emilija-Romanja, i specifične sektore kao što su dijelom škole, a drastične mjere su šokirale svijet, piše Gardijan.
U tom trenutku, Italija je imala 152 registrovana slučajeva i troje preminulih od kovida, pa je sve djelovalo kao pretjerana reakcija, dodaje se u tekstu.
Međutim, kako su dani prolazili, mjere su postajale sve restriktivnije – do 4. marta sve škole u Italiji su zatvorene, a nedjelju dana kasnije, cijela zemlja je bila pod lokdaunom.
Do 12. marta preminulo je više od 1.000 ljudi, a samo za još četiri dana, umrlo je još 1.000.
“U većini zemalja su u to vrijeme trajale žurke, kada su Italijani bili zarobljeni u svojim domovima, gledajući na televiziji scene kao iz filmova o apokalipsi – medicinare u specijalnim odijelima, bolnička odjeljenja prepuna boca za kiseonike i mrtvačnice tako nabijene kovčezima da je vojska bila pozvana u pomoć”, podsetio je Gardijan.
Uskoro, Italija je imala skoro 1.000 mrtvih na dan, a lokalne novine bile su prepune čitulja.
Ubrzo su uslijedila i nova žarišta u Evropi, najprije u Španiji, pa se korona proširila praktično na cijeli svijet.
U posljednja 24 sata u Italiji je 251 osoba preminula od korona virusa, a medju 300.000 testiranih, novih slučajeva zaraze je 14.931, saopštilo je danas ministarstvo za zdravstvo.
Navodi se da je u 10, od 22 regije i autonomnije pokrajine Italije, zabilježeno 85 odsto svih zaraženih.
Sjeverna regija Veneto u posljednja dva dana bilježi nagli porast inficiranih, u jednom danu više od 1.200 na ukupno pet miliona stanovnika regije.
Zbog širenja varijanti virusa, prije svega engleskog soja, stručnjaci traže oštre mjere ograničenja.
Za sada vlada uvodi mini ili lokalne crvene zone, gde su anti-kovid mjere slične karantinu.
Jedna od takvih je u provinciji Peskara, gdje je lokalna bolnica na ivici kolapsa zog velikog priliva kovid-pacijenata.
Nedostaju bolnički kreveti i osoblje, pa je uprava bolnice zatražila pomoć vojske.
Upozorenja i apeli vlasti građanima da izbegavaju velika okupljanja se slabo poštuju.
U Rimu, Napulju, Torinu i ostalim gradovima širom Italije centralni trgovi i ulice su prepuni šetača, barovi i restorani takođe, pred prodavnicama su redovi kupaca, pa policija čije je pojačano prisustvo vidno, interveniše zatvarajući pojedine zone.