Pentagon skeptičan: Ukrajina neće vratiti Krim
02.02.2023. | 19:08Ukrajinska vojska vjerovatno neće osloboditi Krim u bliskoj budućnosti, rekla su četiri visoka funkcionera američkog Ministarstva odbrane članovima kongresnog Odbora za oružane snage u povjerljivom brifingu, a ta procjena će sigurno frustrirati ukrajinske čelnike, kojima je vraćanje tog poluostrva jedan od osnovnih ciljeva, piše Politiko.
Nejasno je šta je navelo američke funkcionere na tu ocjenu, ali je to jasan pokazatelj da Pentagon ne vjeruje da Ukrajina ima, ili da će uskoro imati, sposobnost da otjera rusku vojsku sa Krima, koji je Rusija zauzela prije gotovo deset godina, navodi američki portal.
Većina učesnika brifinga smatra da pobjeda Ukrajine u ofanzivi za oslobađanje svojih teritorija nije sigurna. Među njim su bili zamjenica pomoćnika ministra odbrane za Rusiju, Ukrajinu i Evroaziju Laura Kuper i direktor operacija u Združenom štabu oružanih snaga general Daglas Sims.
“Nećemo komentarisati povjerljive brifinge, niti ćemo nagađati o potencijalnim budućim operacijama. Što se tiče sposobnosti Ukrajine da se bori i oslobodi svoju teritoriju, izvanredno odbijanje ruske agresije i stalna prilagodljivost na bojnom polju govore sami za sebe”, rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing.
Procjena učesnika brifinga odražava ono na što je načelnik Združenog štaba general Mark Mili govorio prethodnih mjeseci.
“I dalje tvrdim da će ove godine biti vrlo teško vojno izbaciti ruske snage iz cijele Ukrajine. To ne znači da se to ne može dogoditi ili da se neće dogoditi, ali biće veoma teško”, rekao je Mili 20. januara u Njemačkoj, prenosi Index.
Pitanje preuzimanja Krima sporno je već mjesecima, budući da američki i evropski funkcioneri insistiraju na tome da je poluostrvo dio Ukrajine, ali su uglavnom uzdržani kada je riječ o potpunom opremanju Kijeva za prodor u to područje.
Govoreći na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u januaru, savjetnik ukrajinskog predsjednika Andrej Jermak odbacio je ideju o ukrajinskoj pobjedi bez zauzimanja Krima.
“To je apsolutno neprihvatljivo”, rekao je Jermak, dodajući da pobjeda znači vraćanje međunarodno priznatih granica Ukrajine, “uključujući Donbas i Krim”.
Nakon što su SAD ljetos poslale Ukrajini raketni sistem visoke mobilnosti (HIMARS), Rusija je mnoge od svojih osjetljivijih sredstava pomjerila van dometa od 80 kilometara. Američka administracija i dalje odbija da pošalje projektile za lansere koji mogu da pogađaju ciljeve do 500 kilometara, što bi dovelo u opasnost Krim.
Predsjednik kongresnog Odbora za oružane snage Majk Rodžers rekao je u intervjuu u srijedu da rat “treba da završi ovog ljeta” i ukazao na hitnost da SAD brzo snabdiju Ukrajinu za predstojeću ofanzivu, kao i da Kijev treba jasnije da pokaže kako misli da okonča rat.
“Postoji mišljenje da Krim mora da bude dio tog plana, ali Rusija nikada neće odustati od Krima. Putin mora da odluči s kojim plenom može proglasiti pobjedu”, rekao je Rodžers, koji se nije osvrnuo na sadržaj povjerljivog brifinga.
“Mislim da još nema dogovora o tome šta se može postići. Naša vlada i čelnici NATO moraće da izvrše određeni pritisak na Zelenskog oko toga kako bi trebalo da izgleda pobjeda. Mislim da će nam to pomoći više nego bilo šta drugo da bismo natjerali Putina i Zelenskog da sjednu za sto kako bi okončali ovu stvar ovog ljeta”, zaključio je Rodžers.