Penzionisani američki general tvrdi: Ako se ovo desi, SAD ulaze u rat na Bliskom istoku
09.10.2023. | 20:43SAD će vjerovatno direktno intervenisati vazdušnim i pomorskim udarima ako opstanak Izraela bude ugrožen, rekao je penzionisani američki general Bari Mekefri, javlja “Biznis Insajder”.
Govoreći u nedjelju u emisiji “Vikendi sa Aleksom Vitom” na MSNBC-u, general američke vojske sa četiri zvijezdice opisao je kako bi do takve eskalacije vjerovatno došlo samo ako bi bliskoistočni susjedi Izraela bili u velikoj mjeri uključeni u aktuelni sukob.
“Druga cipela koju čekamo da vidimo da li će spasti je, da li će Hezbolah intervenisati iz Libana sa svojih 100.000 raketa? Hoće li se Zapadna obala zapaliti? Šta će Sirijci i Egipćani učiniti?”, rekao je Mekefri.
“Pretpostavljam da će naša podrška Izraelu biti apsolutna i ako vidimo sirijsku vojnu intervenciju, aktivnu iransku vojnu intervenciju, ući ćemo u rat”, dodao je Mekefri.
Militanti Hamasa pokrenuli su seriju iznenadnih napada i raketnih baraža na Izrael u subotu, ubivši stotine i zarobili desetine talaca duž granice Pojasa Gaze. Izrael je kao odgovor objavio rat.
SAD su u nedjelju saopštile da šalju udarnu grupu nosača aviona, uključujući F-35 i F-16, da patroliraju istočnim Mediteranom i odvrate sveobuhvatni rat koji uključuje susjede Izraela.
“Oni su tamo više radi demonstracije sile ili potencijalne evakuacije civila”, rekao je Mekefri, koji je učestvovao u Zalivskom ratu i predvodio Južnu komandu SAD od 1994. do 1996. godine.
Mekefri je napomenuo da je ovo njegova sopstvena procjena sukoba i da “apsolutno nema šanse” da se bilo koji američki zvaničnik javno složi da bi Amerika mogla da uđe u rat u Izraelu.
“Ono što kažem je da ako je postojanje države Izrael u pitanju, ako sirijska vojska interveniše, ako Hezbolah počne da nadvlada Izraelce, po mom mišljenju, u tom trenutku, mi bismo razmotrili aktivnu intervenciju vazdušnim i pomorskim snagama”, rekao je on.
Međutim, malo je vjerovatno da bi SAD poslale trupe u Izrael, s obzirom na sopstvene kopnene sposobnosti Izraelskih odbrambenih snaga, dodao je Mekefri.
Na pitanje da li će se umješati i drugi saveznici SAD i Izraela, Mekefri je rekao da je prerano razgovarati o takvom pitanju dok je samo Hamasom direktno uključen u rat.
“Mislim da je faktor odvraćanja ono što Bajdenova administracija trenutno traži. Oni žele da budu sigurni da sirijska vojska i Hezbolah neće ući u ovu borbu”, rekao je on.
“Ako to urade, to će biti smrtonosna prijetnja postojanju Izraela.”
Američki Stejt department i Ministarstvo odbrane nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar poslate van redovnog radnog vremena.
Hezbolah, militantna grupa u Libanu, saopštila je u nedjelju da je ispalila rakete na Golansku visoravan, koju je Izrael anektirao od Sirije 1981. godine.
Granatiranje je bilo u znak solidarnosti sa “palestinskim otporom”, saopštila je grupa.
“The Wallstreet Journal” je u nedelju takođe izvijestio da su iranski zvaničnici bili u partnerstvu sa Hamasom od avgusta kako bi se pripremili za upade u Izrael, pozivajući se na ljude u Hamasu i u iranskom Korpusu garde islamske revolucije.
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da američki zvaničnici “još nisu videli dokaze da je Iran rukovodio ili da stoji iza ovog konkretnog napada”, ali je ukazao na dugogodišnje odnose između Hamasa i Irana, preneo je WSJ.
U međuvremenu, egipatsko ministarstvo spoljnih poslova u subotu je upozorilo Izrael na “teške posljedice” i “ozbiljne posljedice” eskalacije tenzija sa Palestincima.
Pozvao je obe strane na uzdržanost i izbjegavanje civilnih žrtava, prenio je Rojters.