Planirana i proslava: Bajden potpisuje zakon o zaštiti istopolnih brakova

13.12.2022. | 12:27

Američki predsjednik Džo Bajden danas će potpisati nacrt zakona kojim se garantuje federalna zaštita istopolnih brakova, a tu će prekretnicu u zakonodavstvu proslaviti s hiljdama gostiju u Bijeloj kući.

To se događa 12 godina nakon što je Bajden tada potpredsjednik u mandatu Baraka Obame – javno zauzeo stav u korist istopolnih zajednica, mnogo prije nego što su odlukom američkoga Vrhovnog suda 2015. postale legalne u cijelim SAD.

Nakon što je Vrhovni sud, sada znatno konzervativniji, poništio dugotrajna prava na abortus prošlog juna, zastupnici s ljevice i desnice udružili su se kako bi spriječili bilo kakve naknadne poteze za ograničavanje prava na istopolne brakove, čega su se neki bojali.

Konačno usvajanje zakona u Kongresu prošle sedmice rijetko je iskazivanje dvostranačke saglasnosti u duboko podijeljenom Vašingtonu.

Mir za milione

Bajden će na proslavi okupiti grupu republikanskih i demokratskih zastupnika u Bijeloj kući, zajedno sa širokom paletom ljudi uključenih u slučajeve jednakosti brakova širom zemlje, rekla je jučer njegova portparolka Karin Žan Pjer.

Žan-Pjer, koja je i sama ušla u istoriju kao prva otvoreno homoseksualna sekretarica za medije Bijele kuće, takođe je pohvalila “muzičke goste i nastupe kako bi proslavili ovaj istorijski zakon”.

Zakon će, rekla je, “dati mir milionima LGBTQI+ i međurasnih parova, kojima će konačno biti zajamčena prava i zaštita na koje oni i njihova djeca imaju prava – rekla je.

Stotine hiljada istopolnih parova vjenčale su se od odluke Vrhovnog suda iz 2015., kojom se legalizuju zajednice širom Sjedinjenih Država.

Velika većina Amerikanaca podržava istopolne brakove

Javno prihvaćanje dramatično je poraslo proteklih decenija, a ankete pokazuju da velika većina Amerikanaca podržava istopolne brakove.

Ali neki konzervativci i vjerska desnica i dalje se protive.

Novi zakon (Respect for Marriage Act) ne obavezuje države da legalizuju istopolne brakove, ali ih obavezuje da ih priznaju ako su sklopljeni u državama u kojima su legalni.

Ukida se prijašnji zakon kojim se brak definiše kao zajednica između muškarca i žene, a države se obavezuju priznati zakonske brakove bez obzira na “pol, rasu, etničku pripadnost ili nacionalno porijeklo”, prenosi Dnevni avaz.

Oznake: Džo Bajden