Pomoćnik Zelenskog poručio: Čim uđemo, moramo iskorijeniti sve rusko na Krimu
06.04.2023. | 21:18Ruska kultura će biti zabranjena na Krimu ako Ukrajina povrati kontrolu nad poluostrvom, tvrdi Mihail Podoljak, viši pomoćnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
On je rekao da “sve rusko” mora biti iskorijenjeno na Krimu, kao i da će Ukrajina zauzeti to poluostrvu u roku od sedam mjeseci.
Podoljak je dodao da Kijev planira da izrekne zakonske kazne za vlasnike ruskih pasoša i druge “izdajnike” koji žive u regionu.
“Čim uđemo, moramo iskorijeniti sve rusko na Krimu”, rekao je Podoljak u intervjuu za RSE/RL.
On je rekao da će Krim, koji je pretežno rusko govorno područje, postati dio “ukrajinskog kulturnog prostora”.
Priznajući da su njegovi stavovi među najradikalnijim u rukovodstvu u Kijevu, Podoljak je rekao da će se insistirati na tome da stanovnici Krima neće moći da čitaju rusku literaturu ili gledaju ruske filmove, a kamoli da govore ruski jezik u javnosti.
“Umjesto toga, ruski jezik bi bio dozvoljen samo privatno”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, oni koji na to ne pristanu moraće da odu.
Mještani će se, takođe, suočiti sa masovnim istragama i “zakonskim kaznama”, a to se posebno odnosi na one koji su prešli sa ukrajinskog na rusko državljanstvo, kao i za one koje ukrajinske vlasti smatraju “saradnicima i izdajnicima”.
Podoljak je priznao da će taj proces, koji je opisao kao “veoma moćne mjere stabilizacije”, biti težak.
“Prvo ćemo morati sve da srušimo”, rekao je on, misleći na ruski identitet Krima.
On je rekao da će ukrajinske snage ponovo zauzeti poluostrvo u roku od sedam mjeseci, tvrdeći da je njegova perspektiva “matematički potvrđena” i da Rusiji nedostaju neophodni resursi da zadrži region.
Međutim, Podoljak nije isključio pregovore između Kijeva i Moskve o Krimu, pod uslovom da Kremlj prvo povuče svoje trupe sa teritorije koju Ukrajina smatra svojom.
Krim je dio Rusije od 2014. godine, kada su stanovnici velikom većinom glasali za ponovno ujedinjenje sa Moskvom ubrzo nakon puča na Majdanu u Kijevu. Među etnički ruskom većinom na poluostrvu postojao je strah da će ukrajinski nacionalisti koji su došli na vlast u Kijevu pokušati nasilno da im nametnu svoj jezik i kulturu.
Poluostrvo je istorijski dio Rusije od 1783. godine, a sovjetske vlasti su ga prenijele pod administrativnu kontrolu Kijeva tek 1954. godine, podsjeća “Raša tudej”.