Poput scene iz horor filma: Nastavnica umrla od bjesnila, u učionici je ujeo slijepi miš

01.12.2024. | 13:45

Nastavnica likovne kulture Lija Seneng u jednoj školi u Kaliforniji umrla je od bjesnila kada ju je ujeo slijepi miš u učionici, a simptome koje je razvila čak mjesec dana nakon napada bili su jako slični “gripu”.

Žena je umrla krajem prošle nedjelje, otprilike mjesec dana nakon što ju je ugrizao “vjerovatno bijesni slijepi miš”, objavilo je Kalifornijsko odjeljenje za javno zdravlje u saopštenju za javnost u srijedu, piše sfgate.com.

Nastavnica likovne kulture u srednjoj školi Brajant primijetila je slijepog miša u svojoj učionici negdje sredinom oktobra, rekla je za KFSN njena bliska prijateljica Laura Sploč.

“Ne znam da li je mislila da je mrtav ili zbog čega je bio u njenoj učionici, ali je pokušavala da ga uzme i iznese napolje. Nije htjela da mu naudi. Ali tada se, pretpostavljam, probudio ili vidio svjetlo ili bilo šta drugo, malo se okrenulo i poletilo”, rekla je prijateljica.

Nastavnicu likovne kulture je slijepi miš ujeo 14. oktobra prije nego što su časovi počeli, ali je ona nastavila sa nastavom normalno tog dana. Simptome je počela da ima tek skoro mjesec dana koji su bili jako slični “gripu”. Međutim, zdravstveno stanje joj je bilo sve gore i gore zbog čega je hitno primljena u bolnicu.

Uprkos tome što u danima nakon “okršaja” nije pokazivala nikakve znake bjesnila, učiteljica se razboljela oko mjesec dana kasnije. Kćerka ju je odvela u bolnicu, gdje je stavljena u medicinski indukovanu komu. Umrla je četiri dana kasnije, 22. novembra. Dokazi o tome da je zaražena bjesnilom pronađeni su u uzorcima prikupljenim u bolnici okruga Fresno gdje je preminula.

“Bilo mi je teško da je vidim takvu, komunicirala je samo prstima, kada nije bila u komi, kada su je stavili u komu onda su nam rekli da nas čuje samo”, rekla je prijateljica, piše Telegraf.

Inače, naučnici iz Amerike su primijetili da su slijepi miševi najčešći izvor bjesnila kod ljudi u Sjedinjenim Državama.

“Ujedi slijepih miševa mogu biti nevjerovatno mali i teško ih je vidjeti ili otkriti. Važno je oprati ruke i potražiti otvorene rane nakon dodirivanja divlje životinje i odmah potražiti medicinsku pomoć u slučaju ujeda. Uvijek je najbezbjednije ostaviti divlje životinje na miru. Ne prilazite, dirajte ili pokušavajte da nahranite životinje koje ne poznajete”, rekao je direktor CDPH dr Tomas Aragon u saopštenju za javnost.

Na GoFundMe je ostavljen oglas za prikupljanje sredstava kako bi se pomoglo porodici oko troškova vezanih za organizaciju sahrane.