Poslije rusko-bjeloruskih manevara ruska vojska se povlači, a oružje ostaje Lukašenku
10.02.2022. | 22:19Rusko-bjeloruski manevri „Saveznička odlučnost 2022“ u Bjelorusiji izazvali su pravu paniku na Zapadu, iako je suvereno pravo Rusije i Bjelorusije da na svojoj teritoriji rade šta hoće. „Amerikanci imaju prilično lukavo pravilo — nakon vojnih vježbi u baltičkim državama, ostavljaju oružje. I Rusija će, kaže Viktor Baranec.
Zapad tvrdi da se na teritoriji Bjelorusije vježba agresija na Ukrajinu, dok Rusi kažu da vježba pokazuje zajedništvo dvije zemlje i odlučnost Savezne države da odgovori na svaku potencijalnu prijetnju i moguću agresiju na njihovu teritoriju. Vježbe su odbrambenog karaktera, a njihov osnovni cilj je odbijanje spoljne agresije, suzbijanje terorizma i zaštita interesa Savezne države Rusije i Bjelorusije.
„Kada smo uhvatili Amerikance da ostavljaju oružje Poljskoj, Rumuniji i Bugarskoj, oni su negirali, a kasnije su sve priznali: ’Ovo su naše isturene baze‘. Ovog puta mislim da ćemo i mi ostaviti nešto našeg oružja, zato što je na teritoriji stvoren moćan centar za obuku, gdje će se naša bjeloruska braća obučavati na najnovijim modelima ruskog naoružanja. To može nekome i da se ne sviđa, ali bi bilo glupo da ne damo Lukašenku takvu mogućnost. Lukašenko je u jednom intervjuu rekao: ’Stvarno mi treba ovo oružje‘. Rusija neće osiromašiti ako bjeloruska vojska dobije makar manje količine najsavremenijeg oružja i počne da uči kako da ga efikasno koristi“, istakao je Baranec.
Ruski vojni eksperti ocjenjuju da je tajming vježbi, koje će trajati do 20. februara, odgovarajući. Štaviše, to odgovara zadatku održavanja balansa snaga u regionu. Prije svega, balans između zemalja ODKB-a i Savezne države, s jedne strane, i NATO-a, s druge. Posebno je to značajno u trenutku kada zemlje NATO-a militarizuju region, prije svega Baltik i Poljsku. Ukrajina, koja nije članica NATO-a, ali istovremeno djeluje kao satelit te Alijanse, gomila svoje oružje u bjeloruskom pravcu.
NATO prijetnja na ruskim granicama
Vojni ekspert Viktor Baranec smatra da su izjave Zapada o tome da bi pod maskom ovih manevara Rusija mogla da pokrene invaziju na susjednu Ukrajinu licemjerne i da ih Zapad koristi da bi dodatno uplašio svijet ne samo ruskom, već i bjeloruskom prijetnjom.
„Zapad ne govori ništa novo. To je banalna ideologija, krajnje licemjerna, ako imamo u vidu da je samo tokom prošle godine NATO izveo najmanje 15 vojnih vježbi nedaleko od ruske i bjeloruske granice. Da li ste ikada čuli da se Moskva zbog toga bunila? Niste, zato što smo svjesni da je NATO svoj ’kolhoz‘, a države-članice NATO-a koje se graniče sa Rusijom i Bjelorusijom su suverene države i one, naravno, imaju sva prava da izvode vježbe bilo kog obima na svojoj teritoriji. To je njihovo suvereno pravo“, kaže Baranec.
Međutim, dvostruki aršini počinju da se primjenjuju kada to isto čine Rusija i Bjelorusija na svojoj teritoriji, dodaje ekspert.
„Onda opet čujemo te glupe, licemjerne izjave: ’Rusija se sprema za agresiju‘. Znate, bavim se informacionim ratovima 50 godina i reći ću da za 50 godina nikada nisam naišao na takvu informacionu neumjerenost sa kojom se suočavamo danas, kada cio Zapad danonoćno viče da će Rusija napasti ili Ukrajinu, ili Poljsku, ili baltičke zemlje. Iza tih orkestriranih optužbi krije se licemjerje — naime, pod plaštom priča o ruskom medvjedu koji tek treba da proguta Ukrajinu i Donbas, rješavaju se strateški zadaci koji su očigledni — Ukrajinu ’pumpaju‘ oružjem kako bi postala glavni antiruski ovčar. Trenutno tu ulogu savjesno i marljivo obavlja Poljska“, kaže Baranec.
On predviđa da će tu „počasnu“ misiju vremenom preuzeti Ukrajina, nakon što se ukrajinska vojska do zuba naoruža zapadnim oružjem.
„Ovo je strateški važno za NATO i SAD, jer gaji moćnog ukrajinskog buldoga koji će danonoćno lajati na Rusiju.
Takođe, rješava se i drugi strateški zadatak: američka vojska pravi uporište u Evropi — oružje neprestano stiže, formiraju se nove jedinice, raspoređuje se 2.000 američkih vojnika… Kažu da ih u Poljskoj ima već 12.000. Dakle, time se rješavaju dva zadatka“, dodao je Baranec, prenosi “Sputnik”.
Ekspert napominje da se rusko-bjeloruski manevri „Saveznička odlučnost 2022“ održavaju redovno, naizmjenično u Bjelorusiji i Rusiji i da su ovogodišnje vježbe, po njegovom mišljenju, direktno povezane sa američkom i NATO prijetnjom, kao i prijetnjom koja dolazi iz Ukrajine, gdje je više od 120.000 ukrajinskih vojnika grupisano u blizini Donbasa.
Ruska vojska će napustiti Bjelorusiju poslije vježbi
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da na manevrima „Saveznička odlučnost“ učestvuju jedinice Istočnog vojnog okruga, koje su za kratko vrijeme prešle 10.000 kilometara, kao i Oružane snage Bjelorusije, a ruska vojska će napustiti Bjelorusiju nakon što se završe zajedničke vojne vježbe u toj zemlji Vojne vježbe se održavaju na pet vojnih poligona u Bjelorusiji i u određenim dijelovima Republike, a avijacija koristi četiri aerodroma.
„Jedna od najupečatljivijih karakteristika ovih vježbi je da u njima ima mnogo savremenog oružja koje je Rusija dopremila u Bjelorusiju. To su novi avioni i PVO sistemi, uključujući S-400, sisteme ’Pancir‘ i mobilne raketne sisteme ’Vrba‘. Generalno, donijeli smo mnogo toga bjeloruskoj braći“, kaže Baranec.
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko je objelodanio da „ove i narednih godina“ namjerava da kupi svu vojnu tehniku koja bude korišćena tokom rusko-bjeloruskih vojnih vježbi „Saveznička odlučnost 2022“, a tu potrebu za naoružanjem objasnio je nespokojnom situacijom u svijetu. To je danas, kako je rekao, od kritičnog značaja za Saveznu državu zbog načina kako se ponašaju NATO i Ukrajina, koja želi da postane dio Alijanse.
A između Moskve i Minska postoje vojno-tehnički sporazumi u okviru kojih Rusija može Bjelorusiji da dostavi bilo koje vrste naoružanja, uz naknadu, popust ili kao neku vrstu donacije i pružanja vojno-tehničke pomoći.
„Dogovori će se sprovoditi u zavisnosti od scenarija daljeg razvoja situacije na zapadnoj granici“, zaključio je Korotčenko.