Potpisao izvršnu uredbu: Tramp sankcionisao Međunarodni krivični sud u Hagu i nazvao ga “nelegitimnim”

07.02.2025. | 07:00

Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom se sankcioniše Međunarodni krivični sud u Hagu, optužujući ga za “nelegitimne i neosnovane akcije usmjerene na Ameriku i našeg bliskog saveznika Izraela”.

Ova mjera postavlja finansijska i vizna ograničenja za pojedince i njihove porodice koji pomažu u istragama MKS-a američkih državljana ili saveznika.

Nalog za hapšenje Netanjahua

Tramp je tu mjeru potpisao dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu  bio u posjeti Vašingtonu.

Podsjetimo, prošlog novembra MKS je izdao nalog za hapšenje Netanjahua zbog ratnih zločina u Gazi, što Izrael negira. ICC je takođe izdao nalog za komandantom Hamasa.

Holandija, koja je domaćin suda, rekla je da “žali” zbog Trampovog naloga.

– Rad suda je od suštinskog značaja u borbi protiv nekažnjivosti – rekao je holandski ministar vanjskih poslova Kaspar Veldkamp na X-u.

Memorandum Bijele kuće koji je kružio u četvrtak optužuje Međunarodni krivični sud sa sjedištem u Hagu da stvara “sramnu moralnu ekvivalentnost” između Hamasa i Izraela izdavanjem naloga u isto vrijeme.

“Opasan presedan”

U Trampovoj izvršnoj naredbi navodi se da su nedavne akcije MKS-a “postavile opasan presedan” koji je ugrozio Amerikance izlažući ih “uznemiravanju, zlostavljanju i mogućem hapšenju”.

– Ovo zlonamjerno ponašanje zauzvrat prijeti da naruši suverenitet Sjedinjenih Američkih Država i podriva kritičnu nacionalnu bezbjednost i vanjskopolitički rad vlade Sjedinjenih Američkih Država i naših saveznika, uključujući Izrael – poručeno je u naredbi.