Njemački kancelar Olaf Šolc dozvolio je slanje tenkova Leopard 2 Ukrajini, a pravila za ponovni izvoz njemačke vojne opreme su stroga i složena.
Pravila stroga i složena: Kako izgleda procedura izvoza njemačkih tenkova
25.01.2023. | 09:06Svo oružje proizvedeno u Njemačkoj ima u ugovoru o prodaji klauzulu o “krajnjem korisniku” što znači da njihov novi vlasnik treba odobrenje Berlina ako želi proslijediti to oružje drugoj zemlji. Zahtjevi za ponovni izvoz obično dobiju zeleno svjetlo ako se oružje namjerava poslati drugim članicama NATO ili zemljama koje su bliske saveznice.
Odobrenje će biti uskraćeno “ako postoji razlog za pretpostavku da bi isporuka bila u suprotnosti s ambicijom Njemačke da održava dobre odnose s drugim zemljama”. Isto vrijedi i za slučajeve u kojima bi se oružje moglo koristiti za vođenje napadačkog rata ili bi odobrenje za ponovni izvoz moglo prekršiti obveze Njemačke prema međunarodnom pravu.
Njemačka već znala odgađati odluku
Najstroži izvozni režim u svijetu
Zašto je Leopard 2 superioran tenk
Budući da je vojni izvoz osjetljivo pitanje u Njemačkoj, strane zemlje obično ne podnose direktno službeni zahtjev za ponovni izvoz njemačkim vlastima. One će radije razjasniti stav Berlina tako što će napraviti takozvani “preliminarni upit”, dajući Njemačkoj priliku da signalizira je li spremna isporučiti traženo oružje ili ne.
U suprotnom, strana država se suzdržava od podnošenja službenog zahtjeva za ponovni izvoz i ne čini se nikakva diplomatska šteta.
Ovaj mehanizam znači da Poljska može, podnošenjem službenog zahtjeva za ponovni izvoz, prisiliti njemačkog kancelara Olafa Šolca da se izjasni je li spreman da Poljska šalje svoje Leoparde u Ukrajinu ili ne. Međutim, u prošlosti je njemačka vlada odgađala odluku i dugo nije odgovarala na zahtjeve za izvoz u osjetljivim slučajevima.
Poljska i nekoliko drugih zemalja rekle su da žele poslati Ukrajini tenkove Leopard 2 njemačke proizvodnje.
Tenkove Leopard, koje koristi niz zemalja NATO-a, stručnjaci za odbranu smatraju najprikladnijima za Ukrajinu. Poljska će od Njemačke tražiti dopuštenje za ponovni izvoz tenkova Leopard 2 u Ukrajinu, ali i bez toga Varšava bi ih mogla poslati kao dio koalicije zemalja, rekao je u ponedjeljak poljski premijer Mateus Moraviecki.
Ako se tenkovi pošalju bez saglasnosti Berlina, potencijalna posljedica bi mogla biti to da Njemačka odbije isporučiti rezervne dijelove za njih, rekao je odbrambeni analitičar Konrad Muzika.
“Zbog toga je iz perspektive Varšave važno ne odstupiti od linije i stvoriti veću koaliciju”, rekao je.
Tenkovi su oružje koje zahtijeva održavanje. Oni su vrlo osjetljivi i brzo će se pokvariti bez održavanja i spremne zalihe rezervnih dijelova. Uprkos tome, Poljska s velikom brojem od gotovo 250 tenkova Leopard može se osloniti na opsežne zalihe rezervnih dijelova i sposobnu odbrambenu industriju, prema stručnjacima, što bi joj trebalo omogućiti servisiranje bilo kojeg Leoparda predanog Ukrajini na određeno vrijeme.
Dugoročno, međutim, Varšava ili Kijev bi se ipak vjerovatno morali obratiti Njemačkoj kako bi nabavili još rezervnih dijelova, piše Index.
Njemačka ima jedan od najstrožih režima izvoza obrane na svijetu – uglavnom zbog svoje prošlosti prije 1945. godine. Bilo je pokušaja omekšavanja pravila kako bi se olakšala saradnja na odbrambenim projektima s drugim zemljama poput Francuske ili Britanije, ali dosad ništa nije provedeno, dijelom i zbog protivljenja Zelenih.