Predsjednik koji je navikao na raskoš: Zašto je Asad izabrao Putina i kakav život ga čeka u Rusiji
13.12.2024. | 20:55Bašar al-Asad, svrgnuti predsjednik Sirije, pobjegao je u Rusiju netom prije nego što su pobunjenici osvojili Damask.
Britanski Guardian istražio je kako će izgledati život porodice Asad u Rusiji. Izgleda da će predsjednik koji je navikao na raskoš, sada morati živjeti povučenijim životom.
Izvlačenje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada iz Sirije i njegovo prebacivanje u Rusiju obavljeno je u tolikoj tajnosti da navodno čak ni njegov brat nije bio obaviješten, piše Guardian, prenosi N1.
Prije deset godina, ruska vojna intervencija spasila je Asadovu vlast tokom građanskog rata. Sada, dok su se sirijski pobunjenici približavali Damasku, Moskva mu je opet pritekla u pomoć i organizovala bijeg.
Zašto je izabrao Rusiju, a ne Iran?
Asad nije imao mnogo opcija za bijeg zbog izolacije na međunarodnoj sceni. Njegova dva glavna saveznika, Rusija i Iran, bili su očigledni izbori. Stručnjaci smatraju da je Asad izabrao Rusiju zbog njenih luksuznih uslova i političke stabilnosti.
David Lesch, stručnjak za Siriju, objašnjava da su Asad i njegova porodica sekularni, pa im je Rusija bliža od Irana. Osim toga, Rusija je manje podložna pritiscima da izruči Asada međunarodnim sudovima, posebno jer je i sam predsjednik Rusije Vladimir Putin pod nalogom za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda.
Asad vjeruje da Putin može bolje zaštititi njega i njegovu porodicu od izručenja ili kaznenog progona. Takođe, Rusija može pružiti bolju medicinsku njegu za Asadovu suprugu Asmu, kojoj je dijagnostikovana leukemija.
Veze između Asadove porodice i Rusije datiraju još iz 1970-ih kada je njegov otac, Hafez al-Asad, učvrstio savez sa Sovjetskim Savezom. Te veze su ojačale 2015. godine nakon što je Putin intervenisao u sirijskom građanskom ratu.
Asadova djeca su provodila ljeta u ruskim kampovima na Krimu, a njegov najstariji sin Hafez studira na prestižnom moskovskom univerzitetu MGIMO. Porodica je, takođe, ulagala u nekretnine u Moskvi.
Ipak, iako Sirija zavisi od Rusije, lični odnos između Asada i Putina ostao je hladan. Za razliku od prijateljstava koja je Putin imao sa liderima poput Silvija Berluskonija, sa Asadom je uvijek bilo opreza.
Bivši diplomati tvrde da, bez obzira na lične odnose, Putin nikada ne bi dozvolio da Asada uhvate pobunjenici, navodi Guardian, prenosi N1.
Šta čeka Asada u Rusiji?
U Moskvi, Asad će vjerovatno voditi miran i zaštićen život, sličan životu bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, koji je tamo našao utočište nakon svrgavanja 2014. godine.
Iako neće živjeti raskošno, Asad će, pod strogim nadzorom ruskih bezbjednosnih službi, imati pristup bogatstvu koje se procjenjuje na dvije milijarde dolara skrivenih u offshore računima.
Stručnjaci smatraju da je Asadova politička karijera završena.
“Ne vjerujem da će se ikada vratiti u politiku, ni u Siriji ni drugdje”, zaključuje Lesch.