Primjer neravnopravnosti: Vakcine za siromašne dostavljene bogatijim zemljama
24.03.2022. | 09:24Kompanija “Novavaks”, koja je ranije navedena kao ključno oruđe zemalja u razvoju u borbi protiv kovida 19, poslala je više desetina hiljada vakcina bogatijim državama, a ništa u program “Kovaks”, što je jasan pokazatelj neravnopravnosti u globalnom odgovoru na pandemiju.
AP podsjeća da je u sklopu “Kovaksa” planirano da “Novavaks” do marta omogući 250 miliona doza, ali agencija UN zadužena za isporuke saopštila je da prve isporuke neće biti dostupne do aprila ili maja.
CEPI, jedna od organizacija koja je predvodi “Kovaks” dala je “Novavaksu” 388 miliona dolara za ubrzan razvoj vakcine s ciljem da doze budu dostupne siromašnijim državama.
Portparol CEPI-ja Bjorg Distvol Nilson rekao je da je investicija “Kovaksu” garantovala pravo da prvi dobije doze “Novaksa”, ali da se dogovor primjenjivao samo u postrojenjima u Češkoj, Južnoj Koreji i Španiji.
Indijski Institut za serume, najveći svjetski proizvođač vakcine, proizveo je više miliona doza za “Novavaks”. Prema podacima indijskog Ministarstva spoljnih poslova, više od 28,9 miliona doza poslato je u Holandiju tokom januara i februara, dok je Australija dobila oko šest miliona.
Indonezija je dobila oko devet miliona vakcina u decembru.
Više hiljada doza “Novavaksa” isporučeno je, takođe, iz postrojenja u Holandiji u druge članice EU.
“Koji god da je razlog, veliki dio vakcina koje su trebale biti isporučene siromašnijim zemljama završile su u bogatijim državama. Tragično je da tokom treće godine pandemije i dalje ne možemo da dobijemo resurse, pažnju i političku volju za rješenje neravnopravne raspodjele vakcina”, rekao je Zain Rizvi, stručnjak za farmaceutsku politiku američke grupacije “Javni građanin”.