Problem sa Tibetom: Kina osudila sastanak američkih zvaničnika sa Dalaj Lamom u Njujorku
22.08.2024. | 21:34Kina se snažno protivi bilo kojoj zemlji koja dozvoljava Dalaj Lami da je posjeti, kao i tome da se vladini zvaničnici bilo koje zemlje sastanu s njim u bilo kojoj formi, izjavila je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning, reagujući na sastanak visokih američkih zvaničnika sa Dalaj Lamom u Njujorku.
Mao je istakla da uspostavljanje položaja takozvanog specijalnog koordinatora za Tibet od strane SAD predstavlja intervenciju u unutrašnjim poslovima Kine, prenio je Kineski međunarodni radio.
“Upozoravamo američku stranu da u potpunosti shvati važnost problema u vezi sa Tibetom i da jasno shvati antikinesku i separatističku prirodu klike Dalaj Lame, da poštuje svoje obaveze prema problemu u vezi sa Tibetom i da zaista poštuje glavne interese i zabrinutosti Kine, kao i da ne dozvoli Dalaj Lami da učestvuje u političkim separatističkim aktivnostima u SAD-u ili da stupa u bilo kakav kontakt sa njima”, istakla je Mao, prenosi Tanjug.
Ona je rekla da je Peking uložio snažan protest Vašingtonu povodom sastanka Dalaj Lame sa američkim zvaničnikom.
Poznato je da je 14. Dalaj Lama politički prognanik koji se bavi antikineskim separatističkim aktivnostima pod plaštom religije, navodi Kineski međunarodni radio.
Stejt department saopštio je da su se visoki američki zvaničnici sastali u srijedu sa Dalaj Lamom u Njujorku.
U saopštenju se navodi da se Dalaj Lama sastao sa visokom zvaničnicom Stejt departmenta Uzrom Zejom i zvaničnicom Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće Keli Razuk u Njujorku gdje se nalazi radi liječenja.
Tokom sastanka, Zeja je “ponovo potvrdila posvećenost SAD unapređenju ljudskih prava Tibetanaca i podržala napore da se očuva njihovo posebno istorijsko, jezičko, kulturno i vjersko nasljeđe”, ističe se u saopštenju.
Kina smatra Tibet neotuđivim dijelom svoje teritorije.
Pregovori između Pekinga i tibetanskih lidera su zamrznuti od 2010. godine.
Dalaj Lama (89) je ove godine operisao koljeno u Njujorku i rekao je u julu da se dobro oporavlja.
Odstupio je sa mjesta političkog vođe svog naroda 2011. godine, prenijevši štafetu sekularne vlasti vladi koju je demokratski izabralo oko 130.000 Tibetanaca širom svijeta.
Kina je preuzela kontrolu nad Tibetom 1951. godine, a Dalaj Lama je pobjegao u egzil 1959. godine.