Put prljavog novca, od Albanije do Italije
03.07.2021. | 19:57Italijanska policija uhapsila je 38 osoba i zaplijenila oko tri miliona evra u akciji usmjerenoj protiv švercera droge, koji su novac prikupljen prodajom narkotika ulagali u poslovne poduhvate u Albaniji.
Među uhapšenima su tjelohranitelji bivšeg ministra policije Seimira Tahirija, kao i zamjenik tužioca u Valoni, Maksim Šota.
Tri godine trajala je akcija italijanske i albanske policije, koje su pratile put novca prikupljenog švercom droge iz Albanije u Italiju, javlja “Gazeta djelo mecođorno”.
U noći između petka i subote pohapšeni su posljednji od ukupno 38 navodnih pripadnika kriminalnog klana, koji je novac od prodaje droge ulagao u hotele, restorane i ostale poslovne poduhvate u Albaniji.
U akciji je zaplijenjeno oko tri miliona evra, saopštila je policija, navodeći da se među uhapšenima nalaze dvojica bivših tjelohranitelja nekadašnjeg albanskog ministra policije Seimira Tahirija, koji je poslije kontroverznog procesa 2018. godine oslobođen optužbi za saradnju sa mafijaškim klanovima.
Uhapšen je i zamjenik tužioca u Valoni, Maksim Šota, koji je prema tvrdnjama policije bio “veza između policije i švercera droge”.
Nekadašnji tjelohranitelji Saimira Tahirija, Pol Djeda i Hekuran Marku su uhapšeni u Španiji i terete se da su pružali zaštitu konvojima gumenih čamaca kojima je droga iz Albanije prebacivana u Italiju.
Iza rešetaka našao se i jedan lokalni funkcioner u Draču, čija je uloga, prema navodima istrage, bila da u zakup uzima zemlju na kojoj se, kasnije, gajila marihuana. Taj funkcioner, takođe, bio je zadužen i za pakovanje i skladištenje droge.
Italijanski mediji navode da je opsežna operacija praćenja švercera droge, u koju su bili uključeni izviđački avioni, mornarica i policija, počela još 2014. godine.
Sud u Tirani je, poslije kontroverznog procesa, još 2018. godine oslobodio Saimira Tahirija optužbi za veze sa švercerime droge, što je izazvalo burne reakcije opozicije. Tahiri je osuđen na uslovnu kaznu zbog zloupotrebe službenog položaja, a opozicija optužila premijera Edija Ramu da je “kidnapovao pravosuđe”.
Tužilaštvo je tražilo 12 godina zatvora za bivšeg ministra policije.
Neposredno prije presude, šef albanske tajne službe podnio je ostavku, što je opozicija ocijenila da “postoji mogućnost” da je ta ostavka proizvod političkog pritiska, kako bi se umanjile posljedice poslije skandala sa navodnom umešanošću bivšeg ministra policije u šverc droge.
Kako je tekla “Afera Tahiri”
Tahiri je bio ministar unutrašnjih poslova od 2013. do marta 2017. godine, kada ga je premijer Edi Rama razriješio dužnosti, ali je na izborima vodio kampanje socijalista u Tirani. Prije smjenjivanja sa mjesta ministra, opozicija ga je optuživala za veze sa mafijom.
Posljednji u seriji skandala izbio je pošto su italijanske vlasti uhapsile Moisija i Florijana Habilaja, šefove lokalne organizacije koja je prebacivala marihuanu iz Albanije u Italiju.
U masi hapšenja i jurnjava patrolnih čamaca i švercerskih glisera po Jadranu, ovaj događaj prošao bi gotovo neopaženo da dvojica uhapšenih nisu rođaci Seimira Tahirija, mada je bivši ministar negirao bilo kakve veze sa njima.
Suštinski, veze vlastodržaca i švercera droge mnogo su duže nego što je to politička karijera Edija Rame. Bespuća oko albanskog gradića Lazarat već dvadesetak godina uživaju status glavnog snabdjevača zapadne Evrope marihuanom i to bez ikakvog uplitanja policije i centralnih vlasti u Tirani.
U jednostavnoj podjeli zadataka ekipa iz Lazarata je nesmetano gajila marihuanu, dok je zauzvrat lokalno stanovništvo listom glasalo za demokrate.
Stanje se promijenilo poslije izbora 2013. godine i dolaska na vlast socijalista Edija Rame, pa je godinu dana kasnije pokrenuta velika akcija suzbijanja marihuane i već nadaleko čuvene “Operacije Lazarat”
Proizvodnja marihuane je u tom regionu nakratko zaustavljena, a seljani su umjesto kanabisa počeli da gaje paradajz, koji im je obezbjeđivao bijednu zaradu i nikakvu perspektivu, pa su farme premjestili više u planine.
“U Albaniji na visinama iznad 1.000 metara zakoni ne važe”, stara je krilatica predstavnika svakojakih zapadnih policijskih službi, koji već godinama pokušavaju da pronađu način da zaustave ovaj šverc.
Albanija ima dugu tradiciju gajenja marihuane, koja se prije dolaska Envera Hodže na vlast slobodno koristila čak i kao sredstvo za smirenje za djecu. U Hodžino vrijeme, uzgajanje ove biljke bilo je dozvoljeno samo posebnim kombinatima, koji su je izvozili, mahom švajcarskim farmaceutima.
Zapadni eksperti tvrde da se u Albaniji godišnje proizvede više od 1.500 tona marihuane, vrijedne bezmalo osam milijardi evra. U toj zemlji ne postoji ni jedna privredna grana sposobna da generiše toliki kapital.