Putin: Kako Rusija da reaguje ako Ukrajina uđe u NATO?
09.06.2021. | 22:30Predsjednik Rusije Vladimir Putin smatra da bi neko trebalo da razmisli o tome kako bi Rusija trebalo da reaguje na širenje NATO-a prema ruskim granicama, o tome šta se može smatrati „crvenom linijom“, kao i kakve bi bile posljedice pridruživanja Ukrajine NATO-u.
„Zamislimo da Ukrajina postane članica NATO-a. Vrijeme leta raketa od Harkova recimo, ili, ne znam, Dnjepropetrovska do centralnog dijela Rusije, do Moskve smanjiće se na sedam do 10 minuta. Da li je to za nas crvena linija ili ne?“, upitao je Putin.
Istovremeno je naveo drugi primjer – razmeštanje ruskih raketa na Kubi, kada je vrijeme leta raketa do Vašingtona 15 minuta, a da bi rakete doletjele za sedam do 10 minuta trebalo bi ih postaviti kod sjeverne granice Meksika ili južne granice Kanade.
„Da li je to crvena linija za SAD ili ne?“, precizirao je ruski lider.
Kako kaže, neko bi trebalo da razmisli o tome.
„Da razmisli o tome kako bi trebalo da reagujemo na to što se predlaže i o čemu se razgovara (pristupanje Ukrajine NATO-u)“, ocijenio je Putin.
Rusija ne zna kako teče razgovor Kijeva i Vašingtona o mogućnosti pristupanja Ukrajine NATO-u, rekao je Putin, istakavši da ne dijeli mišljenje sa onima koji se podsmijevaju ideji pridruživanja Kijeva toj organizaciji.
„Što se tiče prijedloga povezanog sa stupanjem ili planom o stupanju Ukrajine u NATO – da , znam, vidim komentare naših analitičara, vidim reakciju naših medija, naših političara. Svi se pomalo podsmijevaju predsjedniku Ukrajine Vladimiru Zelenskom, govore da je to sve govorkanje, ništa tu neće biti, i tako dalje. Ja imam drugačije mišljenje. Već sam govorio kako je došlo do širenja NATO-a, i već sam rekao da nas niko nije pitao“, istakao je ruski predsjednik.
Istovremeno je podsjetio da je Zapad jednostavno ignorisao sve zabrinutosti Moskve.
„Mislim da je to jedna od verzija. Mi ne znamo kako je zapravo tekao razgovor.Sada američki partneri govore da nisu ništa obećali ni Ukrajini, ni ukrajinskom rukovodstvu, uključujući i predsjednika Vladimira Zelenskog. Odakle mi to znamo? Može se zamisliti da se razgovara o planu stupanja Ukrajine u NATO, u svakom slučaju niko ne govori ‘ne'“, precizirao je ruski predsjednik.
Putin ističe da je prije, tokom razgovora o toj temi sa bivšim američkim rukovodiocima, više puta slušao da je NATO otvorena organizacija.
Takođe je dodao da postoje formalna ograničenja, ali da nema nikakvih garancija da Ukrajine neće stupiti u NATO.
Širenje NATO-a – važno pitanje za bezbjednost Rusa
Kako je rekao, NATO stavlja svoje geopolitičke interese iznad interesa drugih zemalja, uprkos odnosima s njima.
Takođe je dodao da je problem širenja NATO-a osjetljivo pitanje sa stanovišta bezbjednosti Rusa, istakavši da su odnosi sa Alijansom prije toga bili u potpunosti prihvatljivi.
„Što se tiče širenja NATO-a, približavanje infrastrukture NATO-a ruskim granicama izuzetno je važna stvar za bezbjednost Rusa i Rusije, stanovnika naše zemlje“, rekao je ruski lider.
Takođe je podsjetio na takozvana dva talasa širenja NATO-a na istok.
„To se događalo kada nije bilo Krima, nije bilo nikakvih događaja nakon državnog prevrata u Ukrajini, Odnosi između Rusije i kolektivnog Zapada, SAD, bili su ravnopravni, sasvim prihvatljivi, ako ne i partnerski u bukvalnom, pozitivnom smislu te riječi. Ipak, sve naše takozvane zabrinutosti prosto su bile ignorisane“, istakao je Putin.
Prema njegovim riječima, preliminarni usmeni sporazumi, „pali su u zaborav“.
„Ne želim da koristim teške riječi, ali prosto ih je bilo briga za naše interese i sve“, ocijenio je ruski lider.
Ukrajinci koji neće u NATO – pametni
Ankete pokazuju da je najmanje 50 odsto stanovnika Ukrajine protiv pridruživanja zemlje NATO-u – to su pametni ljudi, izjavio je Putin.
„Govorim bez ikakve ironije, ne zato što su drugi glupi, nego zato što oni koji to ne žele shvataju da ne žele da se nađu na liniji vatre, ne žele da budu moneta za potkusurivanje i topovsko meso“, ocijenio je ruski lider.
Države članice NATO-a su na samitu u Bukureštu 2008. godine potvrdile da Gruzija i Ukrajina imaju pravo na članstvo u Alijansu i pritom su to pitanje odložile na neodređeno vrijeme, prenosi “Sputnik“.
U posljednjih nekoliko mjeseci ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski je još jednom pokrenuo pitanje članstva države u NATO-u. Prema njegovim riječima to je jedini put okončanja sukoba u Donbasu. Kremlj je na ovo odgovorio da bi takvi koraci samo pogoršali unutrašnje probleme Ukrajine, a za stanovnike samoproglašenih republika pridruživanje Alijansi je apsolutno neprihvatljiva perspektiva.