Rusija: „Sjeverni tok 2“ će odoljeti prijetnjama sankcijama, ali su mogući zastoji

17.09.2020. | 09:17

Stalni predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov smatra da će se realizacija projekta „Sjeverni tok 2“ nastaviti i u uslovima prijetnje sankcijama Rusiji zbog situacije sa Aleksejom Navaljnim, ali da nisu isključena određena kašnjenja.

„Mislim da će izgradnja gasovoda odoljeti pritisku njegovih protivnika, iako ne isključujem određene zastoje u realizaciji projekta“, rekao je Čižov.
On je istakao da diskusija oko izgradnje gasovoda „Sjeverni tok 2“ nije tema na nivou EU.

Prema njegovim riječima, činjenica da je nastavljena realizacija projekta u velikoj mjeri je rezultat objektivne zainteresovanosti Njemačke da krene protok gasa.

Čižov je takođe izrazio sumnju da bi moguće sankcije EU zbog incidenta sa Navaljnim mogle uticati na učešće Rusije u međunarodnom platnom sistemu SVIFT.

„U svakom slučaju, ako krene napad na SVIFT, krenuće iz Vašingtona, a ne iz Brisela“, istakao je.

Brod „Ivan Sidorenko“ stigao u Njemačku

Brod za snabdijevanje „Ivan Sidorenko“ koji je planiran da se koristi prilikom završetka gradnje „Sjevernog toka 2“ stigao je u njemačku luku Mukran – logističku bazu projekta, prenosi “Sputnik”.

Brod je ulovio u luku jutros, a putovanje iz Sankt Peterburga je trajalo dva dana.

„Sjeverni tok 2“ moguće je završiti pomoću broda sa sidrom koga će pratiti drugi brod sa dinamičkim pozicioniranjem. Do sada je barža „Fortuna“ kompanije MRTS bila jedan od kandidata za završetak gasovoda, dok je druga opcija brod za postavljanje cijevi „Akademik Čerski“ sa sistemom dinamičkog pozicioniranja.

Podsjetimo u luci „Mukran“ trenutno se nalazi i brod „Akademik Čerski“, dok je barža „Fortuna“ u luci u njemačkom Rostoku.

Projekat „Sjeverni tok 2“ podrazumijeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Njemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.