Ruska vakcina podijelila Evropsku uniju

30.03.2021. | 22:16

Pitanje kupovine i proizvodnje ruske vakcine „Sputnjik Ve“ (Sputnik V) stvorilo je velike razlike u stavovima evropskih zemalja i svojevrstan raskol, piše francuski list „Mond“.

Prema podacima lista, Evropska komisija će uskoro krenuti u pregovore sa proizvođačem vakcine, Ruskim fondom za direktne investicije. Za to se zalaže nekoliko evropskih političara iz Njemačke, posebno oni iz istočne Njemačke, vlade nekih italijanskih regiona i Austrija.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv Le Drijan je kritikovao rusku vakcinu. Po njegovom mišljenju, lijek je više sredstvo ruske propagande nego metoda medicinske pomoći. Evropski komesar za unutrašnje tržište Tjeri Breton takođe nije podržao rusku vakcinu, on smatra da su prioritetni lijekovi već odobreni u Evropskoj uniji.

Ranije tokom današnjeg dana je objavljeno, da Austrija želi da kupi milion doza vakcina „Sputnjik Ve“ (Sputnik V) od Rusije, o čemu je obavijestio austrijski kancelar Sebastijan Kurc. „Mond“ ukazuje da je Kurc izrazio spremnost da započne pregovore o proizvodnji ruske vakcine u Austriji, ali njegove kolege žele da sačekaju odobrenje EU.

Austrijski kancelar je 17. marta pozvao Evropsku agenciju za lijekove (EMA) da po hitnom postupku registruje vakcinu „Sputnjik Ve“ (Sputnik V) na tržištu EU. On je dodao da je spreman da koristi vakcinu u zemlji, pod uslovom da je bezbjedna, prenosi “Sputnik”.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je nedavno da je neophodno iskoristiti rusku vakcinu protiv virusa korona u Evropskoj uniji, a ukoliko EU ne bude donijela odluku da je kupi, Njemačka će to uraditi samostalno.

Vakcina „Sputnjik Ve“ (Sputnik V) koju proizvodi Naučno-istraživački institut „Gamaleja“ u saradnji sa Ruskim fondom za direktne investicije dobila je 11. avgusta potvrdu o registraciji od Ministarstva zdravlja Rusije, postavši tako prva registrovana vakcina protiv virusa korona na svijetu.

Vakcina je registrovana u skoro 60 zemalja sa ukupnom populacijom od preko 1,5 milijardi ljudi. Efikasnost preparata je 91,6 odsto, što je potvrđeno u časopisu „Lanset“, jednom od najstarijih i najcjenjenijih medicinskih časopisa na svijetu. Vakcina je izgrađena na dokazanoj i dobro proučenoj platformi humanih adenovirusnih vektora i koristi dva različita vektora za dvije doze tokom vakcinacije.