Ruski balistički projektil: Zašto “Orešnik” ispaljen na Dnjepar nije srušio pola grada

28.11.2024. | 07:40

Ruski hipersonični balistički projektil Orešnik ispaljen prošle nedjelje na Dnjepar imao je višestruke bojeve glave bez eksploziva i pričinio je ograničenu materijalnu štetu, navode dva izvora iz vrha ukrajinskih vlasti.

Ovi navodi potvrđuju navode Kremlja o upotrebi ovog oružja prošlog četvrtka kao upozorenja Zapadu nakon što su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija omogućile Ukrajini da koristi njihove rakete za napade na Rusiju.

Dva izvora su iznela više detalja o novom oružju dok zapadni stručnjaci pokušavaju da saznaju više o onome što američki zvaničnici nazivaju “eksperimentalnom raketom srednjeg dometa”, prenio je Rojters.

Balističke rakete srednjeg dometa obično se koriste za nuklearne napade na mete udaljene hiljadama kilometara. Jedan od izvora je rekao da je raketa nosila lažne bojeve glave i opisao štetu kao “prilično malu”. Drugi izvor je naveo:

“U ovom slučaju, raketa je bila bez eksploziva. Nije bilo eksplozija kakve smo očekivali. Bilo je nečega, ali nije bilo veliko”.

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je udar raketom srednjeg dometa Orešnik bio uspješan test i da je pogodila metu, preduzeće za proizvodnju raketa i odbrambenu opremu u ukrajinskom gradu Dnjepru.

Ukrajina rijetko objavljuje informacije o vazdušnim napadima na vojne mete od početka ruske invazije u februaru 2022. godine.

Putin je takođe rekao da će Rusija nastaviti da testira Orešnik u borbenim uslovima i da već ima zalihe spremne za upotrebu. Kijev je saopštio da Ukrajina već radi na razvoju vazdušnih sistema za suprotstavljanje ovom oružju.

Američki zvaničnici navode da Rusija vjerovatno posjeduje samo nekoliko ovih raketa, za koje zapadni stručnjaci tvrde da su vjerovatno izvedene iz balističke rakete srednjeg dometa “RS-26”.

Izostavljanje eksploziva iz dijela rakete sa toplotnim štitom koji nosi bojevu glavu, ostavlja prostor za instrumentaciju, koju države mogu koristiti tokom testiranja raketnih sistema za mjerenje performansi, kažu stručnjaci. Nije javno poznato da li su ruske bojeve glave nosile takvu opremu.

Projektil “RS-26” ima prijavljeni domet veći od 5.000 kilometara, iako je raketa koja je pogodila Ukrajinu iz ruske oblasti Astrahan preletjela samo oko 700 km.

“Rekao bih da je ovo neverovatno skup način da se izazove verovatno ne tako velika destrukcija”, rekao je Džefri Luis, direktor Programa za neširenje nuklearnog oružja Istočne Azije na Centru Džejms Martin pri Institutu za međunarodne studije Midlberi u Kaliforniji.