Šamarana, udarana, silovana… Poražavajuće – svaka treća žena širom EU doživjela fizičko nasilje

25.11.2024. | 20:03

Svaka treća žena širom EU doživjela je fizičko nasilje, uključujući prijetnje ili seksualno nasilje, pokazalo je najnovije istraživanje, piše “Gardijan”.

Istraživanje zasnovano na odgovorima žena starosti od 18 do 74 godine iz svih 27 zemalja EU.

Direktor Agencije EU za fundamentalna prava Sirpa Rautio rekla je da je istraživanje dalo uvid u širok uticaj koji je nasilje imalo na 229 miliona žena koje žive širom EU.

“Jedna trećina njih je šamarana, udarana, silovana ili im je prijećeno takvim nasiljem”, rekla je ona, dodajući da bezbjednost žena u EU još ne može biti zagarantovana.

Ona je ocijenila da je “tužna stvarnost” to što su rezultati posljednjeg istraživanja nepromijenjene u odnosu na istraživanje o nasilju nad ženama koje je sprovedeno u EU 2014. godine.

“Deceniju kasnije, prisustvujemo istim šokantnim nivoima nasilja koji pogađaju jednu od tri žene”, rekla je ona.

Istraživanje, koje je objavljeno na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, pokazalo je da je jedna od šest žena u EU doživjela seksualno nasilje, uključujući silovanje.

Oko 19 odsto žena je reklo da su se suočile sa nasiljem ili prijetnjama nasiljem od osobe koja živi u njihovom domaćinstvu.

“Dom je i dalje opasno mjesto za mnoge žene”, rekla je Rautio.

Anketa je obuhvatila i istraživanje u vezi sa ženama na radnom mjestu gdje je otkriveno da je svaka treća seksualno uznemiravana.

Samo 14 odsto žena je izjavilo da je prijavilo nasilje policiji. One koji su odlučile da ne prijave nasilje kao razloge su navele zabrinutost za bezbjednost, osjećaj stida ili nedostatak povjerenja u vlasti.

“Ovo nedovoljno prijavljivanje znači da imamo nevidljivu epidemiju nasilja u Evropi”, rekla je Rautio.

Direktor Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost Karlin Šele povezala je nisku stopu prijavljivanja nasilja sa “stidom i krivicom”.

“Zabrinjavajuća stvarnost nije samo koliko žena doživljava nasilje u EU, već je i to koliko žena to ne prijavi”, rekla je Šele, pozivajući na usvajanje pristupa usmjerenih na žrtve, kao i kulturološki osjetljivih pristupa koji bi omogućili ženama da se osjećaju sigurnije ako prijave nasilje.

Ona je rezultate anketa opisala kao posebno zabrinjavajuće s obzirom na proliferaciju mizoginog sadržaja na društvenim medijima.

“Ono što vidimo u EU je porast antirodnih narativa, strategija, pokreta. Znači, žene su predmet ismijavanja, a ovo antirodno osjećanje se koristi da se promijene stvari u društvu za koje mislim da pogoršavaju situaciju u kojoj živimo”, rekla je Šele.

U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama.