Sastanak evropskih lidera: Umjesto o Rusiji, razmatrale se stvarne prijetnje Trampa

04.02.2025. | 13:26

Jačanje odbrane kao odgovor na navodnu prijetnju iz Rusije, koje je trebalo da bude glavna tema sastanka evropskih lidera, palo je u drugi plan, a dominantna tema koja je preovladavala na skupu je Amerika i njen predsjednik Donald Tramp, odnosno pitanja u vezi sa Grenlandom, carinama i “trgovinskim ratom”, piše list “Politiko”.

Poljski premijer Donald Tusk izjavio je da se mora učiniti sve da bi se izbjegao “potpuno nepotreban i glup trgovinski rat”.

Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen naglasila je da partnerstvo sa SAD “ostaje najvažniji odnos” i dodala da je blok spreman da razmotri svoja fiskalna pravila “kako bi omogućio značajno povećanje potrošnje za odbranu”.

Kada je riječ o Grenlandu, predsjednik Evropskog savjeta Antonio Kosta rekao je da su “očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Kraljevine Danske i nepovredivosti njenih granica od suštinskog značaja za sve članice EU”.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute, koji se pridružio liderima EU na ručku, ponudio je da Alijansa obezbijedi arktičku teritoriju, potencijalno tako što će tamo stacionirati svoje trupe, prenosi.

Danski premijer Mete Frederiksen, čija je zemlja u centru diplomatske oluje otkako je Tramp iznio svoje tvrdnje o Grenlandu, ponovila je Ruteove primjedbe u kojima se poziva na veću saradnju.

“Jasno smo rekli Amerikancima i NATO-u da mislimo da treba da intenziviramo našu saradnju u arktičkom regionu”, rekla je Frederiksenova.

“RT Balkan” podsjeća da ništa od navedenog nije trebalo da bude na dnevnom redu sastanka.

Kosta je sazvao neformalni skup kako bi se razgovaralo o odbrambenoj politici EU, uključujući pitanja kao što su finansije i proizvodnja oružja, i da bi Evropskoj komisiji dao smjernice kako da radi na dugoročnom prijedlogu odbrambene politike.

Zemlje su podijeljene oko toga koliko novca treba da se izdvoji za trošenje na odbranu u EU, odakle taj novac treba da dođe i da li bi blok trebalo da favorizuje politiku kupovine evropskog oružja koja bi isključila naoružanje proizvedeno van bloka, u zemljama poput SAD i Južne Koreje.