Slovenci ljuti na prijedlog iz Austrije: Himna Štajerske slavi teritoriju koja joj ne pripada VIDEO
17.01.2025. | 14:10Kontroverza oko tradicionalne austrijske pjesme ponovo je podstakla tenzije oko Donje Štajerske, između Austrije i njenog susjeda Slovenije.
Postoji osjećaj “neslaganja u vezi s himnom Štajerske”, piše bečki Kurir. U ovom regionu južne Austrije, regionalna vlada, koju čine Austrijska slobodarska partija (FPÖ, krajnja desnica) i Austrijska narodna stranka (ÖVP, hrišćanska desnica), predložila je da se u državnom ustavu navede pjesma Dachsteinlied koja datira iz 19. vijeka, što je izazvalo gnjev susjedne Slovenije.
„Od prvog stiha u pjesmi se pominju regije poput one u zemlji Steirer, koja od 1919. više ni službeno ne pripada austrijskoj regiji Štajerska“, objašnjavaju bečke novine. Posebno navodi „zemlju Slovena u koritu Save“ i „zemlju vinograda u dolini Drave“, dvije teritorije koje se nalaze na teritoriji Donje Štajerske.
Naime, nakon Prvog svjetskog rata Štajerska je podijeljena između Austrije i tadašnje Kraljevine SHS, pa se tako danas govori o Gornjoj Štajerskoj u Austriji sa glavnim gradom Gracom i Donjoj Štajerskoj u istočnom dijelu Slovenije između Mure i Save te Sutle i Savinje čiji je administrativni centar Maribor.
Jedna od glavnih organizacija Slovenaca u Austriji, Narodno vijeće koruških Slovenaca, kritikovalo je planove Slobodnih demokrata (FPÖ) u austrijskoj Štajerskoj da u državni ustav uvrste državnu himnu koja slavi i teritoriju Slovenije.
Austrijska državna vlada predvođena Slobodnim demokratima, koja je u decembru prošle godine preuzela vlast, u svoj je program uvrstila je kao prioritet uvrštavanje teksta štajerske državne himne Dachsteinlied u državni ustav. Himna opjevava teritoriju austrijske Štajerske, koji se proteže do obala rijeke Save i Drave, odnosno do područja današnje Slovenije.
“Pokrajinski glavar Mario Kunasek ovih se dana malo našalio svojim komentarima na račun štajerske himne”, navelo je Narodno vijeće koruških Slovenaca (NSKS).
Pojašnjavaju da koalicija Slobodarske stranke i Narodne stranke (ÖVP) nema dvotrećinsku većinu u državnom parlamentu za usvajanje himne u ustav.
Pitanje državne granice na pruzi Radgona-Špilje-Ivnik takođe je odavno uređeno u članu 5. Austrijskog državnog ugovora, dodaju. Prema tome, Drava teče kroz Sloveniju, a ne kroz Štajersku, istakli su u svojoj reakciji.
Protivljenje planovima Slobodnih demokrata su izrazili i Zeleni u austrijskoj Štajerskoj, ocijenivši ih nepotrebnom provokacijom. U zajedničkom saopštenju upozorili su da dobrosusjedstvo sa Slovenijom ne smije biti ugroženo.
„Debata oko “Dachsteinlieda” nije ništa novo, precizira Kleine Zeitung. Već 2004. godine, kada je Slovenija ušla u EU, bilo je razgovora o tome da li treba promijeniti himnu. Tada je na austrijskoj strani predloženo prepisivanje stiha koji aludira na slovenačku teritoriju. Ali na kraju je odlučeno da se tekst pjesme ostavi onakav kakav je bio, u ime poštovanja austrijske tradicije.