Sprema se da preuzme kontrolu: Šta pobjeda Merca znači za Evropu?

24.02.2025. | 18:58

Fridrih Merc, šef njemačkih konzervativaca iz Hrišćanskodemokratske unije (CDU) i sestrinke Hrišćanskosocijalne unije (CSU), pobijedio je na prevremenim izborima u toj zemlji i sprema se da preuzme kontrolu nad najvećom privredom Evropske unije.

Politico u opširnoj analizi navodi da još nije jasno kako će nova njemačka vlada da izgleda niti koliko će Merc biti u stanju da preoblikuje njemačku politiku onako kako njemu odgovara.

Briselski sajt ocjenjuje da će vjerovatno proći nedjelje prije nego što se u koalicionim pregovorima između Mercove CDU/CSU i drugih stranaka postigne sporazum i on postane kancelar.

Navodi se da, ipak, jedna stvar djeluje izvjesno: Merc će Njemačku da povede u smjeru drugačijem od onog pod dosadašnjim kancelarom Olafom Šolcom, prenosi Kurir.

Možda taj smer neće ličiti ni kao Njemačka kakvu je Angela Merkel, takođe iz CDU, vodila 16 godina, sve do 2021.

Politico podsjeća da je prošlog mjeseca Merc neuspješno pokušao da u njemačkom parlamentu progura nove mjere vezane za migraciju uz podršku ultradesničarske stranke Alternativa za Njemačku (AfD). To je bilo jasno odstupanje od obećanja Merkelove o prihvatu izbjeglica.

Od mogućeg zaokreta u dugogodišnjoj njemačkoj politici prema nuklearnoj energiji do oštrijeg stava prema Kini i planova za ponovno jačanje njemačko-francuske osovine kako bi se podstakla trgovina unutar EU, Merc bi mogao da uzdrma političku scenu Njemačke i takođe, jednim potezom, cijele Evropske unije.

Briselski medij je naveo šta Mercova pobjeda na izborima u Njemačkoj znači za Evropu.

Odbrana

Dva dana prije izbora Merc je upozorio da Evropa mora da se pripremi za mogućnost da SAD pod predsjednikom Donaldom Trampom više neće bezuslovno podržavati zajedničku odbranu u okviru NATO.

“Moramo da se pripremimo za mogućnost da se Donald Tramp više neće bezuslovno pridržavati obaveze zajedničke odbrane NATO. Moramo da razgovaramo sa Britancima i Francuzima, dvjema evropskim nuklearnim silama, o tome može li nuklearna bezbjednost iz Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske takođe da važi i za nas”, rekao je Merc u intervjuu za njemačku televiziju, dajući do znanja da bi Njemačka mogla da zatraži nuklearnu zaštitu od evropskih saveznika.

Merc je obećao i širenje njemačke odbrambene industrije, a od njega se očekuje da brzo ispuni ranije dato obećanje o ukidanju Šolcove blokade na slanje dalekometnih krstarećih raketa Taurus Kijevu kako bi ih Ukrajina koristila za napade na ruske ciljeve.

Jedna od glavnih tema njegovih prvih nedjelja na mjestu kancelara biće to kako Berlin planira da prikupi novac za širenje 100 milijardi evra vrijednog fonda, koji je dogovoren pod Šolcovom vladom, za modernizaciju opreme Bundesvera.

Taj fond je već raspoređen i novac iz njega trošiće se do 2027. na ogromne programe nabavki, što otvara pitanje kako Berlin planira da ispuni svoje obaveze prema NATO iz konvencionalnog državnog budžeta, što je Merc obećao da će učiniti u budućnosti.

“Možda ćemo ponovo morati da povećamo cilj od dva odsto i moramo da se za to pripremimo”, rekao je Merc za Politicov podkast Berlin playbook o planovima za dalje povećanje cilja NATO, s obzirom na to da je Tramp pozvao na postizanje cilja od pet odsto.

Energetika

Posljednjih nekoliko godina njemačka energetska politika bila je usmjerena na ubrzano ulaganje u obnovljive izvore energije, zatvaranje nuklearnih reaktora i obezbjeđivanje snabdijevanja gasom iz inostranstva kako bi se zamijenile ruske isporuke.

Mercovi demohrišćani su se i obavezali da će “dosljedno koristiti obnovljive izvore energije, sve njih”.

Međutim, njegova politička porodica, Evropska narodna partija koja pripada desnom centru, protivi se ciljevima EU vezanih za “zelenu” energiju.

U međuvremenu, Merc je zauzeo topliji stav prema nuklearnoj energiji od Šolca, čime dovodi u pitanje dugogodišnji njemački tabu o atomskoj energiji.

Iako je malo vjerovatno da će zemlja ponovno otvoriti zatvorene reaktore, blaži nuklearni stav Berlina mogao bi da pomogne pronuklearnim državama da uvjere Brisel da atomsku energiju tretira više poput obnovljivih izvora energije.

Merc je takođe izjavio da želi da ukine Zakon o energetskoj efikasnosti zgrada, koji ima za cilj ubrzanu primenu čistih sistema grijanja, što bi mogao da bude signal skepticima “zelene” politike u Evropi.

Borba protiv klimatskih promjena

Vlada sa Mercom na čelu staviće manji naglasak na borbu protiv klimatskih promjena u odnosu na koaliciju predvođenu Šolcom.

Tokom predizborne kampanje Merc je izrazio zabrinutost zbog uticaja klimatskih politika na biznis i obećao da će privredni rast staviti iznad svih drugih prioriteta, a uz to je i pozvao na povlačenje niza više propisa EU vezanih za “zelenu” energiju.

Politico navodi da i pored toga zagovornici “zelene” politike izražavaju nadu da će se Mercov retorički čekić po tom pitanju pretvoriti u lagani čistač za prašinu.

Navodi se da predstavnici industrije generalno gledano žele manje birokratije, ali i dosljednu politiku.

Industrijski podsticaji mogu da se koriste kako bi kompanije postale “zelenije” i efikasnije.

“To neće da rade u ime klimatske politike. U redu. Ako je to za njih ekonomska politika. U redu”, kazala je briselskom sajtu Linda Kalher, izvršna direktorka tink tenka “Strategic Perspectives”.