Starmer i Bajden odložili odluku o dozvoli da Ukrajina koristi rakete dugog dometa
14.09.2024. | 08:43Portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi izjavio je sinoć da Sjedinjene Američke Države još uvijek nisu promijenile svoj stav o upotrebi raketa dugog dometa na teritoriji Ruske Federacije.
U međuvremenu, Finska i Švedska nisu uvele nikakva konkretna ograničenja za ukrajinsku upotrebu svog oružja za izvođenje napada na rusku teritoriju, ali se oružje mora koristiti u skladu sa međunarodnim pravom, saopštile su ministarka spoljnih poslova Finske Elina Valtonen i njena švedska koleginica Marija Malmer Stenergard na zajedničkom brifingu u Helsinkiju.
Kada je situacija na frontu u pitanju, u blizini ukrajinskih nuklearnih elektrana je tokom poslednjih nedelja primećeno više od 100 ruskih dronova i raketa, saopštio je ukrajinski operater Energoatom i naglasio da takve akcije predstavljaju pretnju ne samo za Ukrajinu, već i za cijeli kontinent.
Britanski premijer Kir Starmer i američki predsjednik Džo Bajden odložili su odluku o tome da li će dozvoliti Ukrajini da koristi rakete dugog dometa, koje je dobila od zapadnih zemalja, za napade na ruskoj teritoriji – što je plan koji je izazvao ozbiljne prijetnje Moskve da sledi ruski rat sa NATO.
Starmer je novinarima u Beloj kući rekao da je razgovarao sa Bajdenom ali da u pitanju nije bio sastanak “o tom konkretnom pitanju”, objavio je Glas Amerike.
Prije sastanka, zvaničnici su najavili da će Starmer izvršiti pritisak na Bajdena da podrži njegov plan za slanje britanskih projektila Storm šedou Ukrajini, kako bi mogla da vrši napade dublje unutar Rusije, dok raste zabrinutost saveznika zbog situacije na ratištu Rusije i Ukrajine.
Međutim, Starmer je nagovestio da će sa Bajdenom o tom planu razgovarati na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku naredne nedjelje, sa “većom grupom pojedinaca”.
Dok su Bajden i Starmer sa svojim saradnicima razgovarali u Beloj kući, Bajden nije želeo da prida veliki značaj upozorenju ruskog predsednika Vladimira Putina da bi dozvola Ukrajini da koristi zapadno oružje dugog dometa u Rusiji značilo da je Zapad “u ratu” sa Rusijom.
“Ne razmišljam mnogo o Vladimiru Putinu”, rekao je Bajden novinarima.
Dvojica lidera kažu da su takođe razgovarali o ratu u Gazi. Britanija je nedavno suspendovala isporuke oružja Izraelu zbog straha da bi moglo da bude upotrebljeno u situacijama koje predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava.
SAD, koje su glavni vojni i diplomatski saveznik Izraela, još se nisu odlučile na taj korak.
Bajden i Starmer naveli su da su “čvrsto posvećeni” Izraelu, ali su naglasili da je neophodno da se postigne sporazum o prekidu vatre.
Uoči susreta Bajdena i Starmera, Bela kuća je nagovestila da neće biti nekog velikog saopštenja koje se odnosi na odluku o ukrajinskom korišćenju oružja dugog dometa.
Bajdenova administracija ove nedelje je saopštila da je Iran nedavno isporučio Rusiji balističko oružje kratkog dometa koje bi trebalo da koristi u ratu protiv Ukrajine.