Tragedija na pregledu: Odveo majku na magnetnu rezonancu s oružjem oko pasa
13.02.2023. | 11:13Brazilac je preminuo od povreda koje je zadobio prošlog mjeseca kada je skriveni pištolj koji je nosio oko pasa opalio blizu operativnog uređaja za magnetsnu rezonancu i pogodio ga u abdomen.
Prijavljeno je da je 40-godišnji advokat i glasni zagovornik posjedovanja oružja zadržao oružje uprkos usmenim i pismenim zahtjevima da ukloni sve metalne predmete prije nego što je otišao s majkom u sobu za skeniranje, prenosi Science Alert.
Leandro Mathias de Novaes odveo je svoju majku u Laboratorio Cura u Sao Paulu, Brazil, na MRI (magnetna rezonanca) 16. januara.
Zabilježeno je da je kliničko osoblje naložilo i de Novaesu i njegovoj majci da ostave sve metalne predmete izvan sobe za skeniranje kao standardnu proceduru.
“Željeli bismo naglasiti da je tim Cura slijedio sve protokole za sprečavanje nezgoda, kao što je uobičajeno u svim jedinicama. I pacijentica i njegov pratitelj propisno su poučeni o procedurama pristupa sobi za preglede i upozoreni na uklanjanje svih metalnih predmeta”, rekao je portparol ustanove za The Telegraph.
Razlog za ovaj jednostavan čin prilično je jasan. Za prikaz tijela, magnetna rezonanca koristi od 1,5 do 3,0 (a ponekad i više) tesla magnetizma kako bi natjerala protone u molekulama vode da usmjere otprilike isti smjer.
Niskoenergetski puls elektromagnetizma uzrokuje podrhtavanje čestica, kojima je, zavisno od okolnih materijala, potrebno različito vrijeme da se vrate na početnu tačku. Ovaj kontrast u migoljima protona zatim se tumači kako bi pružio detaljnu sliku vaše unutrašnjosti.
Da bismo dobili ideju o tome koliko je jako to magnetsko polje, magnet za hladnjak je u rasponu od nekoliko hiljadinki tesle. Neki moćni magneti rijetkih zemalja mogu imati snagu oko jedne tesle.
Dakle, 3 do 7 tesli nije potres Zemlje. Ali dovoljno je da se veliki feromagnetski predmeti – oni napravljeni od materijala koji relativno ravnomjerno reaguju u jakom magnetskom polju – dobro povuku.
Čudna nesreća iz 2001. godine uzrokovala je smrtonosne povrede glave kod djeteta kada je magnetna rezonanca izbacila metalni posudu kiseonika s druge strane sobe.
U slučajevima manjih predmeta, kao što je, naprimjer, nakit, snažno magnetno polje moglo bi stvoriti električnu struju u materijalu koja potencijalno provodi dovoljno topline da izazove gadnu lokalizovau opekotinu.
Možda se nikada neće saznati šta se tačno dogodilo u de Novaesovom slučaju. Skriven u pojasu, pištolj je opalio kada se aparat aktivirao, nanijevši ranu zbog koje je umro nekoliko sedmica kasnije u bolnici Sao Luiz Morumbi.
Kao zagovornik posjedovanja oružja s hiljadama sljedbenika na svojim profilima na društvenim mrežama, de Novaes očito nije bio stranac kada je u pitanju rukovanje vatrenim oružjem. Prema policijskim evidencijama, imao je dozvolu za nošenje, a oružje je registrovano.
Ovaj incident služi kao tragičan podsjetnik na činjenicu da magnetna rezonanca i oružje jednostavno ne idu zajedno.