U Švajcarskoj zabranjene burke i nikabi na javnim mjestima
07.03.2021. | 21:07Građani Švajcarske su na današnjem referendumu podržali prijedlog krajnje desnice da se zabrani nošenje nikaba i burki koje nose pojedine muslimanke u toj zemlji. Zabrana ulazi u Ustav i odnosiće se na pokrivanje lica na javnim mjestima kao što su restorani, sportski objekti, javni prevoz ili tokom šetnje.
Procjenjuje se da muslimani čine 5.3 posto stanivništva u Švajcarskoj.
Više od 52 odsto birača u Švajcarskoj glasalo je na današnjem referendumu za zabranu nošenja burke. Za to se do poslijepodnevnih sati u nedjelju odlučilo 19 od 22 kantona u kojima su prebrojani glasovi. Švajcarska ima ukupno 26 kantona.
Zabrana ulazi u Ustav i primjenjivaće se u restoranima, prodavnicama i na javnim mjestima. Slični zakoni već postoje u Austriji, Holandiji i Francuskoj.
Izuzetak može biti nošenje nikaba i burki u vjerskim objektima, ili u slučaju bezbjednosnih i zdravstvenih razloga, kao što se nose maske zbog zaštite od infekcije koronavirosom.
Switzerland bans wearing of burqa and niqab in public places. #BanBurqa #Switzerland pic.twitter.com/KyIOVCgsiH
— Duryodhan ❁ (@duryodan_) March 7, 2021
Švajcarska vlada se protivila ovoj mjeri jer smatra da je pokrivanje lica “marginalno” društveno pitanje i upozorila je da će biti ugrožen turizam, jer većina žena koje turistički dolaze u Švajcarsku podstiče iz bogatih arapskih zemalja u kojima žene prikrivaju svoje lice.
Predlagači zakona tvrdili su da nošenje marame preko lica simbolizuje represiju nad ženama i da su mjere neophodne, kako bi se održao princip da se lice prikaže u slobodnom društvu kao što je švajcarsko.
Inače, u zakonu se zabrana odnosi generalno na prekrivanje lica, što znači i na fudbalske navijače, ali je zakon predložila desna, antiislamska grupa, koja nije krila svoju pravu namjeru, prenosi “Nova.rs”.
Ista grupa, Odbor Egerkingen, prije više od decenije stajala je iza referenduma kojim je zabranjena izgradnja novih minareta u Švajcarskoj.
Kritičari je optužuju da promoviše islamofobiju i tvrde da u slobodnom društvu ne treba da postoji zabrana odijevanja.
Evropski sud za ljudska prava je 2014. presudio da takve zabrane ne krše prava osoba na slobodu vjeroispovijesti ili izražavanja.