Naoružani mitraljezima: Ukrajinci na Ruse poslali desetine robota
27.12.2024. | 16:10Brigada Ukrajinske nacionalne garde izvijestila je o uspješnom napadu u kojem su učestvovali samo roboti – od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letećih borbenih dronova.
Njima su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na sjeveru Ukrajine i pobijedili.
“Govori se o desetinama jedinica robotske i bespilotne opreme koje su istovremeno djelovale na malom dijelu fronta”, objasnio je portparol 13. brigade Nacionalne garde, prenijela je Nova.
Bio je to impresivan tehnološki podvig, ali i zabrinjavajući znak slabosti preopterećenih ukrajinskih snaga. Naime, besposadna kopnena vozila imaju značajna ograničenja i još ne mogu u potpunosti zamijeniti pješadiju, javlja “Forbes”.
Činjenica da je 13. brigada Nacionalne garde morala da zamijeni cjelokupno ljudstvo u kopnenom napadu ukazuje na to koliko malo vojnika brigada ima u poređenju sa ruskim jedinicama protiv kojih se bori. Ova brigada brani osam kilometara dugu liniju fronta oko grada Hliboke, južno od ukrajinsko-ruske granice, pokušavajući da zadrži najmanje četiri ruske pukovnije u napredovanju.
Radi se o oko 2.000 Ukrajinaca naspram oko 6.000 Rusa. Taj odnos ljudstva približno je isti duž cijele linije fronta duge oko 1.300 kilometara. Ruske snage i dalje brojčano nadmašuju ukrajinske, uprkos tome što su Rusi od februara 2022. godine pretrpjeli otprilike dvostruko više gubitaka od Ukrajinaca.
Ukrajinska operacija uključivala je daljinski upravljane leteće izviđačke i bespilotne letjelice za postavljanje mina, takozvane samoubilačke eksplozivne robote na zemlji i u vazduhu, kao i naoružane kopnene robote. Da koncept borbe robotima na kopnu funkcioniše, Ukrajinci su dokazali još u septembru, kada je ukrajinski kopneni robot u Kurskoj oblasti, na zapadu Rusije, očistio ruski rov. Rusija je pokušala slične napade malim kopnenim robotima, ali sa manje uspjeha.
Problem je u tome što su roboti uspješni u izviđanju i napadima, ali nisu efikasni u zadržavanju pozicija. Za zadržavanje teritorije, vojske obično koriste pješadiju u rovovima. Oni sjede, posmatraju, čekaju i pozivaju pojačanje kada neprijatelj napadne. To je iscrpljujuća i teška dužnost koja zahtijeva stalnu budnost.
Stalna budnost je otežana kada ljudski operater daljinski nadgleda bojno polje kroz senzore kopnenog robota, koji takođe zahtijeva neprekidno održavanje.
Mašine se kvare, a njihove veze za prenos podataka vrlo su podložne neprijateljskom ometanju, kao što je otkrio kalifornijski think tank RAND tokom simulacije sukoba između hipotetičkih bataljona američke (Plave) i ruske (Crvene) vojske, djelimično opremljenih naoružanim kopnenim dronovima.
“Sposobnosti ‘Plavih’ bile su značajno degradirane ometačima ‘Crvenih'”, zaključio je RAND.
Nije jasno da li je 13. brigada Nacionalne garde pokušala da zadrži ruske položaje koje je očistila u napadu u kojem su učestvovali samo roboti.
Nakon skoro tri godine rata, Ukrajina je svjetski lider u vojnoj robotici. Međutim, ukrajinske inovacije djelimično su i rezultat očaja, jer se bore da regrutuju dovoljno vojnika kako bi parirali Rusima.