Ulazak u Šengensku zonu: Pozitivna odluka za Hrvatsku, ali ne i za Bugarsku i Rumuniju
08.12.2022. | 08:29Savjet EU za pravosuđe i unutrašnje poslove danas bi kako se očekuje mogao podržati prijedlog da Hrvatska postane punopravna članica Šengenske zone, ali ne i Rumunija i Bugarska, rekao je neimenovani diplomata EU.
Ovaj izvor ističe da će Rumunija i Bugarska najvjerovatnije biti izostavljene za narednih pola godine do godine prije revizije ovog pitanja.
Austrija predvodi članice EU koje su protiv prijema Bugarske i Rumunije za ulazak u Šengensku zonu, mada se očekuje da će danas biti podržan prijem Hrvatske.
Austrijski kancelar Karl Nehamer izjavio je početkom sedmice da je Beč protiv ulaska Rumunije i Bugarske u Šengen, a slično mišljenje izrazili su zvaničnici Islanda, Lihtenštajna, Norveške i Švajcarske.
“Potrebno je dodatno vrijeme. Trenutno imamo 75.000 neregistrovanih ilegalnih migranata u Austriji. Oni su prešli spoljnu granicu EU i došli u našu zemlju. To prvo mora da bude riješeno”, naglasio je Nehamer.
Nehamer je svoj stav iznio iako je Evropska komisija saopštila da su sve tri zemlje ispunile neophodne tehničke zahtjeve, uključujući granične kontrole, zaštitu podataka i viznog režima.
Izvor iz rumunskih vlasti rekao je da je ta zemlja za to da bude omogućeno da na sastanku ministara unutrašnjih poslova bude odlučeno u korist proširenja Šengenske zone.
Holandija je, međutim, stala na stranu Austrije u otporu odobrenju pristupa Bugarskoj i predstavnici su već izrazili zabrinutost zbog migracije i rukovođenja krizom.
Pošto se sve članice moraju saglasiti da bi zemlja kandidat mogla da pristupi Šengenu, to znači da Rumunija i Bugarska neće biti primljene.
Sastanku će predsjedavati češki ministar pravde Pavel Blažek i ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan, čiji se uvodni govor očekuje oko 9.00 časova, kao i dolazak učesnika sastanka.
Mješoviti šengenski odbor, poznatiji kao Šengenski savjet, započeće sastanak usvajanjem dnevnog reda u 10.00 časova, nakon čega će se razgovarati o punoj primjeni zajedničkih prava i obaveza u Hrvatskoj, Bugarskoj i Rumuniji.
Razgovori o Šengenskoj zoni trajaće do 13.30, nakon čega su na dnevnom redu druga pitanja.
Tokom sastanka razgovaraće se i o sveobuhvatnom stanju Šengenske zone.
Konferencija za novinare planirana je za 19.00 časova.