Utiču na zaposlenost i stabilnost tržišta: Sankcije više pogađaju EU kompanije nego Rusiju

07.06.2022. | 09:28

Njemački i austrijski poslodavci kažu da embargo na ruski gas može da utiče na zaposlenost i stabilnost evropskog tržišta.

Evropska unija je odobrila i zvanično embargo na uvoz ruske nafte i druge sankcije usmjerene protiv velikih banaka i emitera zbog invazije Moskve na Ukrajinu. Njemačka i Austrija podržavaju donesenu mjeru, ali bi poslodavci malo da uspore samo sprovođenje u praksi.

Ove dvije privrede nisu spremne za trenutno uvođenje takve mjere, a Njemačka i Austrija žele da ostanu snažne u međunarodnoj zajednici. Posljedice brzog uvođenja sankcija na gas mogu da budu ozbiljne za preduzeća i zaposlenost, rekli su šef Saveza njemačkih poslodavaca Rajner Dulger i predsjednik Udruženja austrijske industrije Georg Knil.

Ozbiljne posljedice podrazumijevaju zastoje, gubitke i dalju deindustrijalizaciju, naveli su Dulger i Knil. Evropska unija je zbog ruske agresije na Ukrajinu prekinula uvoz uglja, a djelimično i uvoz nafte iz Rusije. Međutim, sankcije na ruski gas do sada nije uvela.

Embargo na gas ne samo što može da oslabi privrede Njemačke i Austrije, već i da poveća nezaposlenost i onemogući preduzeća da ispunjavaju svoje međunarodne obaveze.

“Da Njemačka i Austrija ostanu pouzdane, potrebni su snažna privreda i stabilno tržište rada,” kazali su Dulger i Knil.

Dva udruženja naglašavaju da podržavaju sankcije protiv Rusije.

“Političko rukovodstvo Rusije mora da osjeti da ovaj rat povlači posljedice – isto i na privredu i finansije. Ruska privreda može i mora da plati visoku cijenu.”

Međutim, ne ide da sankcije više pogode zemlje koje ih uvode nego Rusiju, do sada u najvećoj mjeri i nisu, zaključili su Dulger i Knil, prenosi Mondo.

Oznake: Rusija, Sankcije