Evropska unija žali: Vlada Mongolije saopštila razloge zbog kojih nisu mogli da uhapse Putina
03.09.2024. | 22:14Vlada Mongolije danas je saopštila da nije mogla da izvrši međunarodni nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog toga što energetski zavisi od Rusije.
Portparol mongolske vlade rekao je Politiku da nije bilo moguće ispoštovati nalog Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje Putina zbog toga što Mongolija uvozi 95 odsto svojih naftnih derivata i više od 20 odsto električne energije iz Rusije.
To snabdijevanje je ključno za osiguranje našeg postojanja i postojanja naših ljudi, rekao je portparol i dodao da je Mongolija uvijek održavala politiku neutralnosti u svim svojim diplomatskim odnosima.
Podsjetio je i da je Putinova posjeta u skladu sa tradicijom da šefovi dvije države zajednički obilježavaju godišnjicu pobjede sovjetskih i mongolskih snaga nad Japanom u bici na Halhin Golu 1939. godine.
Evropska unija, Ukrajina i međunarodne organizacije za ljudska prava, poput Amnesti internešenela, pozvali su Mongoliju da postupi u skladu sa obavezama koje imaju sve članice MKS.
Portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihi nazvao je odluku Mongolije da ne uhapsi Putina „teškim udarcem za Međunarodni krivični sud i sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa“.
Tokom posjete, Putin je pozvao mongolskog predsednika Ukhnagina Kurelsuha na samit zemalja BRIKS-a, koji će se održati u Rusiji u oktobru.
STANO: EU ŽALI ŠTO MONGOLIJA NIJE UHAPSILA RUSKOG PREDSJEDNIKA
Portparol Evropske komisije Peter Stano izrazio je danas žaljenje što su mongolske vlasti ugostile ruskog predsjednika Vladimira Putina i nisu ga uhapsile kako to zahtijeva nalog Međunarodnog krivičnog suda.
“EU žali što Mongolija, država potpisnica Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda, nije ispunila svoje obaveze prema statutu da izvrši nalog za hapšenje ruskog predsjednika Putina zbog zločina počinjenih u Ukrajini”, rekao je Stano povodom Putinove posjete Ulan Batoru.
On je naveo da EU podržava istrage tužioca Međunarodnog krivičnog suda o rusko-ukrajinskom ratu i poziva sve strane Rimskog statuta da u potpunosti sarađuju po ovom pitanju, prenosi “Ukrajinska pravda”.
Prethodno su poslanici Evropskog parlamenta pozvali Brisel da odgovori na ponašanje Mongolije.