Zaharova: Nakon američke i njemačka štampa izmišlja navodnu rusku invaziju na Ukrajinu

05.12.2021. | 07:58

Inspirisana američkim izvorima, njemačka štampa preradila je ideološku propagandu i izmislila rusku prijetnju sve do marša Moskve na Kijev, napisala je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na svom kanalu na Telegramu, komentarišući članak njemačkog lista „Bild“ pod nazivom „Putinov plan invazije na Ukrajinu“.

Zaharova je primijetila da Njemačka neumorno potvrđuje istinu: „sve novo je dobro zaboravljeno staro“. Prema njenim riječima, novi članak njemačkog lista je „propaganda upletena u ideologiju“ koja uništava zdrav razum.
Analiza toponima

Portparolka je analizu članka započela od oznake Lavova na mapi ruske „invazije” Ukrajine, gdje je grad označen kao „Lemberg”.

„Savremeni Lavov na njemačkom će biti Lwiw. Pod ovim imenom se on pojavljuje u zvaničnim materijalima njemačkog Ministarstva spoljnih poslova. Ali na mapi iz 1942. godine, kada je grad okupiran, fašisti su upotrebljavali i austrougarski toponim „Lemberg“. Kakvu kartu su precrtavali njemački novinari?“, ​​upitala je Zaharova.

Ona je dalje napomenula da su mapu istočne Ukrajine autorima „poslali, izgleda, iz Bankove“ (ulice, gdje nalazi se kabinet predsjednika Ukrajine), pošto je Dnjepropetrovsk na šemi označen kao ‘Dnipro’, iako je prije pet godina preimenovan tokom „dekomunizacije“.

Prema njenim riječima, kada su autori došli do zaključka da „nešto nedostaje“, odlučili su da razviju šemu napada. I tu se kao „izvor inspiracije“ našao nedavni članak „Vašington posta“ sa sličnom mapom „povezanom sa navodnom invazijom Rusije na Ukrajinu“.

„Nijemci su kreativno preradili američke sličice i, sa ljubavlju svojstvenoj Njemačkoj prema maršu na Kijev, doradili ih“, naglasila je ona.

Faze navodnog napada

Kako je objasnila portparolka, prva faza, koju „Bild“ naziva „Jug“, podrazumijeva napad na južne regione Ukrajine kako bi se zemlja odsjekla od mora i obezbijedilo snabdijevanje Krima. Međutim, prema njenim riječima, njemački novinari „ni ne naslućuju“ da se snabdijevanje Krima već nekoliko godina vrši preko Krimskog mosta.

Govoreći o drugoj fazi „Sjeveroistok“, gdje ukrajinska odbrambena sposobnost, prema pisanju njemačkog lista, slabi pod udarima balističkih raketa, Zaharova je istakla da sa time „uspješno“ izlazi na kraj sam kijevski režim.

„Treća (faza) – ‘Kijev’ – predstavlja ofanzivu na ukrajinsku prestonicu sa sjevera. Napredujući ‘otprilike do linije Korostenj-Umanj’, ruska vojska će ‘primorati Kijev na kapitulaciju’. Umanj je mjesto godišnjeg hodočašća Hasida. Na šta aludira ‘Bild’“?, napisala je Zaharova.

Ona je naglasila da „njemačko trolovanje” može skupo da košta list, „s obzirom na nedavno otkrivenu činjenicu krajnjeg antisemitizma u redovima njemačkih novinara”.

Njemački tabloid „Bild“ ranije je objavio članak u kojem se tvrdi da je list navodno saznao detalje planova Moskve za „napad” na Ukrajinu. Pozivajući se na izvore bliske NATO-u, list je objavio mapu na kojoj su označeni pravci „predstojećeg napada“. Izdvojene su tri faze, od kojih posljednja predviđa napad na Kijev sa sjevera. Novinari „Bilda“ pretpostavili su da je Rusija razvila planove prema kojima će navodno zauzeti „oko dvije trećine sadašnje teritorije Ukrajine“.

U posljednje vrijeme se u zapadnim medijima podigao novi talas članaka u kojima se tvrdi da Rusija navodno sprema invaziju na teritoriju Ukrajine. U Kijevu su prvo izjavljivali da nisu zabilježili koncentrisanje ruskih trupa u blizini svojih granica, ali su potom počeli da tvrde da Moskva planira da napadne svog istočnog susjeda, prenosi “Sputnik”.

U Rusiji su ove optužbe u više navrata demantovane, ističući da se uglavnom koriste kao izgovor za dovođenje više snaga i tehnike NATO-a na granice zemlje. Kako je rekao portparol Kremlja Dmitrij Pijeskov, Rusija ne kuje nikakve agresivne planove, ne namjerava nikoga da napada, a premještanje trupa preko sopstvene teritorije nikome ne bi trebalo da smeta.