Zapadni mediji: EU i SAD planirale sankcije protiv Rusije prije početka rata
30.04.2023. | 16:35Evropska unija i SAD su tajno počele da prave nacrte sankcija protiv Rusije još u novembru 2021. godine, piše evropsko izdanje lista “Politiko”, pozivajući se na izvore iz Evropske unije.
Ova ocijena objavljena je u tekstu u kojem se razmatraju “posebni odnosi” predsjednika SAD DŽozefa Bajdena i šefice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
List je potvrdio da Brisel i Vašington počeli da pripremaju sankcije protiv Rusije, a ne samo mnogo prije početka specijalne vojne operacije, već i prije pregovora koje je Moskva pokrenula u januaru 2022. o zaustavljanju širenja NATO-a i obezbjeđivanju bezbjednosnih garancija Rusiji.
Prema pisanju lista, tokom sastanka u Ovalnom kabinetu, Bajden je, neposredno pošto je “saslušao izvještaje predstavnika nacionalne bezbijednosti i obavještajnih službi o koncentraciji ruskih snaga u blizini granice”, prenio svoju zabrinutost Ursuli fon der Lajen.
Nakon sastanka, tim šefice Evropske komisiej je počeo tajno da radi s američkom administracijom na paketu sankcija protiv Rusije, koje bi mogle biti uvedene ako “Moskva odluči da pošalje trupe preko granice”, piše Politiko.
List smatra da je tajni rad na sankcijama dokaz “posebnog odnosa” američkog predsjednika i šefice Evropske komisije, ali i argument da nije potrebno samo d Bajden bude ponovo izabran za šefa Bijele kuće 2024. godine nego i da se obnovi mandat Fon der Lajenovoj u ime “transatlantske budućnosti”.
“Politiko”, međutim, skreće pažnju i na nesuglasice EU i SAD, posebno zbog američkog akta o smanjenju inflacije, koji podriva konkurentnost evropske privrede.
Usljed sankcija Rusiji, inflacija u evrozoni je 2022. dostigla rekordnih 9,2 odsto, ekonomski rast u Evropi pao je skoro na nulu, a u pojedinim zemljama, uključujući Njemačku, počela je recesija.
Pokušaji zabrane ruskog izvoza izazvali su ozbiljne šokove u globalnomlogističkom sistemu, blokiranje ruskih suvjerenih finansijskih sredstava pokrenulo je uništenje globalnog finansijskog sistema zasnovanog na dolarima, ozbiljno narušavajući vjeru svjetskih država u pouzdanost dolarskih sredstava.