Zbog hapšenja narko bosa: Klan zaveo teror u zemlji
09.05.2022. | 10:36Kolumbijski “zalivski narko-klan” organizovao je pobunu širom zemlje zbog toga što su kolumbijske vlasti izručile Americi narko bosa Daira Antonija Usugu, poznatijeg kao Otionel.
On se suočava sa nizom optužbi za trgovinu drogom u SAD, kao i sa više od 120 optužbi u Kolumbiji – uključujući optužbe za ubistva, nezakonito vrbovanje, otmicu radi otkupnine, seksualno zlostavljanje maloljetnika, terorizam, ilegalno posjedovanje oružja i trgovinu drogom.
Dok se tužioci u NJujorku hvale da će se Otionel konačno suočiti sa pravdom, Kolumbijci su u dijelu zemlje postali taoci terora koji su pokrenule hiljade njegovih pomoćnika.
Pripadnici kartela blokirali su glavne saobraćajnice i zabranili svima izlazak, čak i kupovinu hrane.
Video-zapisi koje su stanovnici Medeljina, poznatog narko centra, dali listu “Gardijan” pokazuju da su ulice, koje su obično pune zbog trgovine, sada potpuno puste.
Jedan funkcioner zajednice u Monteri, glavnom gradu pokrajine Kordoba navodi da su tamo cijele opštine zatvorene, autobusi zapaljeni i niko ne može napustiti svoje domove.
Prijeteći letak u ime “gaitanističkih samoodbrambenih snaga Kolumbije” /naziv koji narko kartel koristi za sebe/ podijeljen je u nekoliko gradova u kojem se navodi da će oružani napad trajati četiri dana, te da kartel neće snositi odgovornost za posljedice “koje bi mogle biti nepovoljne”.
“Mi smo sada zatvorenici, a ne Otoniel”, rekao je stanovnik jednog sela u regiji i naveo da su svi mještani zatvoreni u svojim domovima i da se ništa, čak ni vozilo hitne pomoći , ne miče.
Američke i kolumbijske vlasti pozdravile su Otonielovo hapšenje kao veliki udarac narko-trgovcima, ali policija kaže da su dvojica njegovih poručnika, poznati kao Gonzalito i Čikito Malo, već preuzeli komandu nad narko-snagama za koje se vjeruje da imaju dvije hiljade naoružanih ljudi.
Oni se, osim trgovine drogom, bave i trgovinom ljudima, iznudom, otmicama radi otkupnine i prisilnim vrbovanjem djece.
Kolumbijske vlasti odgovorile su na nasilje pokretanjem “antiterorističke politike”, prvenstveno usmjerene na uklanjanje blokada na cestama.
Analitičari tvrde da je teror u sjevernoj Kolumbiji predvidiva posljedica tvrdokorne taktike zemlje u “ratu protiv droge”, koji često zanemaruje civilno stanovništvo koje živi među trgovcima ljudima.